Astronauti na ISS si připili recyklovanou vodou z moči

Houston - Posádce Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se podařilo zprovoznit zařízení recyklující moč kosmonautů na vodu a ve středu si její tři členové první „várkou“ slavnostně připili. Recyklační systém ECLSS v hodnotě 250 milionů dolarů dopravil na ISS loni v listopadu raketoplán Endeavour. Astronauti ho však nemohli používat, dokud odborníci na Zemi neprověřili vzorky vody, kterou vyprodukoval, a neopravili porouchanou záklopku stroje. To se podařilo v pondělí. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svých internetových stránkách.

„Chutná skvěle,“ pochvaloval si Američan Michael Barratt. Jeho ruský kolega Gennadij Padalka se mezitím snažil chytit do úst kuličku čiré tekutiny, kterou vytlačil z plastikové lahve a která před ním ve stavu beztíže unikala. „Stojí za to se za ní hnát,“ komentoval Barratt pobaveně počínání ruského astronauta.

Barratt při této příležitosti poznamenal, že je trochu podivné, když si na oběžné dráze popíjejí čistou vodu, „když ta skutečná je přes 200 mil odsud“, připomněl, že se ISS pohybuje ve výšce přes 300 kilometrů nad Zemí.

Funkční zařízení na recyklaci vody je nezbytné pro letošní plánované rozšíření stálé posádky orbitálního komplexu ze současných tří kosmonautů na šest. Ulehčí se také zásobovacím lodím, které nebudou muset na stanici dovážet tolik čerstvé vody. V neposlední řadě je vývoj přístroje klíčový pro chystané základny na Měsíci a na Marsu.

Přístroj vyrobí za šest hodin více než 20 litrů vody

Vlastní vodu na ISS dosud zajišťovalo podobné zařízení v ruské části komplexu. To ale na pitnou tekutinu přetváří vlhkost ze vzduchu, a ne lidskou moč. Americký stroj svádí kapalné výměšky astronautů do velké nádrže, kde se z nich zahříváním odpaří voda. Tyto páry se smíchají s vodou, která se sráží ze vzduchu, a výsledek se pročistí přes filtry. Až bude na palubě ISS šest kosmonautů, dokáže recyklační jednotka podle NASA vyrobit 22 litrů vody asi za šest hodin.

„Některým lidem se může myšlenka pití recyklované moči zdát jako nechutná, ale to samé se děje na Zemi, jen s větším časovým rozestupem mezi močí a vodovodním kohoutkem,“ vysvětlila manažerka Johnsonova vesmírného střediska (JSC) Marybeth Edeenová. „Ve vesmíru to trvá jen týden,“ dodala.