Assange zřejmě brzy na ekvádorské ambasádě vyslechnou

Zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange v nejbližší době čeká výslech. Má k němu dojít na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se Assange už přes tři roky skrývá. Otázky budou pokládat ekvádorští představitelé, půjde však o dotazy předložené švédskými státními zástupci.

Assange se ukrývá kvůli švédskému zatykači, který souvisí s údajnými sexuálními delikty, a obavám, že by pak mohl být ze Švédska vydán do USA.

K výslechu mát prý dojít „již v nejbližších dnech“, prohlásil ekvádorský prezident Rafael Correa. Otázky se mají týkat obvinění ze sexuálního napadení, které proti Australanovi vznesly dvě ženy. „Konečně dojde k tomu, co se mělo udělat již před třemi lety,“ uvedl Correa. Reakce švédské strany na tento postup zatím není známa.

Na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně se Assange uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu tato jihoamerická země udělila politický azyl. Švédsko ho viní ze znásilnění. Případy dalších jeho sexuálních deliktů z roku 2010 už švédská prokuratura v létě kvůli promlčení odložila. Čtyřiačtyřicetiletý Assange všechna obvinění odmítá.

obrázek
Zdroj: ČT24

Americká justice viní zakladatele serveru WikiLeaks z vyzrazení tajných informací. Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký poprask způsobil v roce 2010, kdy na webu zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu.

WikiLeaks zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů po celém světě.

Vydáno pod