Armáda v Zimbabwe zablokovala klíčové instituce. Prezident Mugabe je v bezpečí, tvrdí

2 minuty
Události: Armádní převrat v Zimbabwe?
Zdroj: ČT24

Zimbabwská armáda ráno zablokovala v centru hlavního města Harare přístup do vládních úřadů, parlamentu a soudních budov. Vojáci zatkli ministra financí Ignatiuse Chombu a zadrželi prezidenta Roberta Mugabeho a jeho manželku. Uvedli, že armáda neusiluje o státní převrat, prezident je v bezpečí a že se zaměřují pouze na zločince z jeho okolí. To potvrdil i jihoafrický prezident Jacob Zuma, který si přímo s Mugabem telefonoval.

U soukromé rezidence hlavy státu byla kolem 2:00 místního času (3:00 našeho času) slyšet střelba. Hlavním městem Harare po půlnoci otřásly nejméně tři exploze. Ve středu ráno vojáci a obrněné vozy zablokovali přístup do klíčových státních institucí v centru hlavního města. Operace se podle dosavadních informací obešla bez krveprolití.

Mugabe je prý v domácím vězení

V noci se armáda prostřednictvím státní televize ZBC, kterou předtím obsadila, obrátila k národu. „Zaměřujeme se pouze na zločince z jeho (prezidentova) okolí, kteří se dopouští trestných činů, jež zemi přivozují utrpení v sociální a hospodářské oblasti. Chceme je postavit před spravedlnost,“ uvedli vojáci v prohlášení přenášeném televizí.

Informovali, že prezident a jeho rodina jsou v bezpečí. „Jakmile splníme svou misi, očekáváme, že situace se vrátí k normálu,“ uzavřeli.

Vojáci zablokovali hlavní silnici vedoucí k prezidentské kanceláři
Zdroj: ČTK/ABACA

Jihoafrický prezident Jacob Zuma mezitím oznámil, že mu Mugabe v telefonickém rozhovoru sdělil, že je v domácím vězení. Zumovi měl také potvrdit, že se mu daří dobře. Jihoafrický prezident vyzval ke klidu a do Zimbabwe poslal ministra obrany a ministra státní bezpečnosti. Mají se sejít jak s prezidentem Mugabem, tak se zástupci armády.

Zuma doufá, že události v sousední zemi nepovedou k neústavním změnám, což by bylo v rozporu se zásadami SADC i Africké unie. Zuma rovněž ujistil, že regionální SADC je připraveno v případě potřeby poskytnout pomoc.

Podle korespondenta CNN volí armáda velmi pečlivě slova, ale fakticky má situaci v metropoli pod kontrolou. Některé agentury, například Reuters, události hodnotí jako uchvácení moci.

Zimbabwské opoziční Hnutí za demokratickou změnu vydalo prohlášení, v němž uvádí, že doufá v návrat k ústavní demokracii. Zákrok armády podle opozice tak může přispět k „nastolení stability, demokracie a progresivního národního státu“.

Šéf zimbabwských válečných veteránů postup vojska chválí, označuje jej za nekrvavou nápravu poměrů, armáda podle něj obnoví demokracii.

Velvyslanectví USA americké občany vyzvalo, aby až do odvolání zůstali na bezpečném místě. Stejně britské občany přebývající v Harare instruovala i londýnská vláda.

Sesazení druhého muže

Šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga v pondělí varoval, že je připraven zasáhnout, aby ukončil čistku ve vládní straně namířenou proti příznivcům sesazeného viceprezidenta Emmersona Mnangagwy.

Postavil se tak proti prezidentu Robertovi Mugabemu, který vládnoucí stranu Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) od 80. let vede. Strana Chiwengu poté, co pohrozil zásahem armády, obvinila ze zrádného chování, které má vyvolat povstání.

Třiadevadesátiletý autoritativní prezident odvolal z viceprezidentské funkce svého dlouholetého spolupracovníka Mnangagwu 6. listopadu; dříve se o něm přitom mluvilo jako o Mugabeho možném nástupci.

Ministr informací tehdy uvedl, že Mnangagwa jevil známky neloajálnosti. Média tvrdí, že se tak uvolnila cesta k nástupnictví pro dvaapadesátiletou první dámu Grace Mugabeovou. Ta před tím Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 2 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 2 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 3 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 6 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 7 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...