Armáda v Zimbabwe zablokovala klíčové instituce. Prezident Mugabe je v bezpečí, tvrdí

Události: Armádní převrat v Zimbabwe? (zdroj: ČT24)

Zimbabwská armáda ráno zablokovala v centru hlavního města Harare přístup do vládních úřadů, parlamentu a soudních budov. Vojáci zatkli ministra financí Ignatiuse Chombu a zadrželi prezidenta Roberta Mugabeho a jeho manželku. Uvedli, že armáda neusiluje o státní převrat, prezident je v bezpečí a že se zaměřují pouze na zločince z jeho okolí. To potvrdil i jihoafrický prezident Jacob Zuma, který si přímo s Mugabem telefonoval.

U soukromé rezidence hlavy státu byla kolem 2:00 místního času (3:00 našeho času) slyšet střelba. Hlavním městem Harare po půlnoci otřásly nejméně tři exploze. Ve středu ráno vojáci a obrněné vozy zablokovali přístup do klíčových státních institucí v centru hlavního města. Operace se podle dosavadních informací obešla bez krveprolití.

Mugabe je prý v domácím vězení

V noci se armáda prostřednictvím státní televize ZBC, kterou předtím obsadila, obrátila k národu. „Zaměřujeme se pouze na zločince z jeho (prezidentova) okolí, kteří se dopouští trestných činů, jež zemi přivozují utrpení v sociální a hospodářské oblasti. Chceme je postavit před spravedlnost,“ uvedli vojáci v prohlášení přenášeném televizí.

Informovali, že prezident a jeho rodina jsou v bezpečí. „Jakmile splníme svou misi, očekáváme, že situace se vrátí k normálu,“ uzavřeli.

Vojáci zablokovali hlavní silnici vedoucí k prezidentské kanceláři
Zdroj: ČTK/ABACA

Jihoafrický prezident Jacob Zuma mezitím oznámil, že mu Mugabe v telefonickém rozhovoru sdělil, že je v domácím vězení. Zumovi měl také potvrdit, že se mu daří dobře. Jihoafrický prezident vyzval ke klidu a do Zimbabwe poslal ministra obrany a ministra státní bezpečnosti. Mají se sejít jak s prezidentem Mugabem, tak se zástupci armády.

Zuma doufá, že události v sousední zemi nepovedou k neústavním změnám, což by bylo v rozporu se zásadami SADC i Africké unie. Zuma rovněž ujistil, že regionální SADC je připraveno v případě potřeby poskytnout pomoc.

Podle korespondenta CNN volí armáda velmi pečlivě slova, ale fakticky má situaci v metropoli pod kontrolou. Některé agentury, například Reuters, události hodnotí jako uchvácení moci.

Zimbabwské opoziční Hnutí za demokratickou změnu vydalo prohlášení, v němž uvádí, že doufá v návrat k ústavní demokracii. Zákrok armády podle opozice tak může přispět k „nastolení stability, demokracie a progresivního národního státu“.

Šéf zimbabwských válečných veteránů postup vojska chválí, označuje jej za nekrvavou nápravu poměrů, armáda podle něj obnoví demokracii.

Velvyslanectví USA americké občany vyzvalo, aby až do odvolání zůstali na bezpečném místě. Stejně britské občany přebývající v Harare instruovala i londýnská vláda.

Sesazení druhého muže

Šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga v pondělí varoval, že je připraven zasáhnout, aby ukončil čistku ve vládní straně namířenou proti příznivcům sesazeného viceprezidenta Emmersona Mnangagwy.

Postavil se tak proti prezidentu Robertovi Mugabemu, který vládnoucí stranu Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) od 80. let vede. Strana Chiwengu poté, co pohrozil zásahem armády, obvinila ze zrádného chování, které má vyvolat povstání.

Třiadevadesátiletý autoritativní prezident odvolal z viceprezidentské funkce svého dlouholetého spolupracovníka Mnangagwu 6. listopadu; dříve se o něm přitom mluvilo jako o Mugabeho možném nástupci.

Ministr informací tehdy uvedl, že Mnangagwa jevil známky neloajálnosti. Média tvrdí, že se tak uvolnila cesta k nástupnictví pro dvaapadesátiletou první dámu Grace Mugabeovou. Ta před tím Mnangagwu obvinila z osnování převratu.