AP: Ekvádor zadržel švédského vývojáře, který je prý spolupracovníkem Assange

Ekvádorské úřady zadržely údajného blízkého spolupracovníka Juliana Assange. Švédský vývojář Ola Bini měl být součástí týmu, který v posledních dnech vyhrožoval ekvádorskému prezidentovi. Agentuře AP to pod podmínkou anonymity sdělil ekvádorský činitel. Assange, který se od roku 2012 skrýval na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, byl ve čtvrtek z ambasády vyveden a zatčen. Za propuštění protestují v jeho rodné Austrálii desítky lidí.

Švédského vývojáře Ola Biniho ekvádorská policie zatkla na letišti v hlavním městě Quito, když se chystal odcestovat do Japonska. Jeho zadržení se uskutečnilo v rámci operace, jejímž cílem je zakročit proti osobám, které v posledních dnech vyhrožovaly odvetnými kroky proti ekvádorskému prezidentovi Lenínovi Morenovi. Právě Moreno ve čtvrtek rozhodl o odebrání ekvádorského azylu Assangeovi.

Ministryně vnitra Ekvádoru María Paula Romová sdělila, že tamní úřady zadržely osobu, která je blízká Assangeovi a je klíčovým spolupracovníkem WikiLeaks. Zadržený podle ní čelí podezření ze spiknutí proti ekvádorské vládě. Další podrobnosti o případu ani totožnost zadrženého neuvedla.

Na osobním blogu, který patří člověku se stejným jménem jako zadržený Ola Bini, o sobě muž píše, že je softwarovým vývojářem a pracuje v Quitu pro společnost Center for Digital Autonomy (Středisko pro digitální autonomii). Skupina se sídlem v Ekvádoru a Španělsku se zaměřuje na ochranu soukromí, bezpečnost a šifrování. O spolupráci s WikiLeaks se nezmiňuje.

Assange sedm let pobýval na ekvádorské ambasádě v Londýně

Zakladatel severu WikiLeaks Julian Assange  se v roce 2012 uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v Londýně, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chce vyslechnout kvůli obvinění ze znásilnění z roku 2010.

Assange vinu odmítá a Švédsko v roce 2017 případ odložilo. Stále mu ale hrozí postih za to, že se vyhýbal soudu. Na ambasádě Ekvádoru měl azyl díky bývalému levicovému prezidentovi této jihoamerické země Rafaelu Correaovi.

Londýnský soud Assange ve čtvrtek shledal vinným z porušení podmínek kauce a do dalšího stání u soudu vyšší instance – které je naplánované na druhého  května – ho poslal do vazby. Americké ministerstvo spravedlnosti ho zároveň obvinilo ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládních počítačů.

Za propuštění Assange v Austrálii protestují desítky lidí

Ve své rodné zemi se Australan dočkal po svém zatčení podpory desítek lidí. Ti během pátečního protestu vyzvali Británii k jeho propuštění. Assange je podle nich symbolem svobody slova, a proto by jej Londýn neměl vydávat do USA. K výzvě se podle AP připojila také organizace australských novinářů.

Spojené státy Assange krátce po zatčení obvinily ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládního počítače, za což mu hrozí až pět let vězení. Británie, v níž se Assange současně nachází, za oceán vzkázala, že aktivista nebude vydán, pokud by v úvahu připadal trest smrti.

Také australská ministryně zahraničí prohlásila, že její země se rázně staví proti trestu smrti, který v krajních případech uplatňují Spojené státy žádající Británii o jeho vydání. Australský premiér Scott Morrison však zároveň uvedl, že pokud Assange porušil zákon, musí nést následky a že Austrálie nemá s jeho případem nic společného. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 7 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 7 mminutami

Trump obviňuje státy z vysokých cel vůči USA, data WTO ale ukazují jiné údaje

Americký prezident Donald Trump ve středu představil cla namířená na zboží z celého světa. Výši tarifů přitom zdůvodňoval údajnými vysokými cly, kterým má čelit americké zboží. Tento výpočet ale vyvolal řadu otázek. Grafika v tomto článku nabízí přehledné porovnání výše nově oznámených cel ze strany USA, údajné tarify na vývoz z USA podle výpočtu Bílého domu a pak výše cel, které USA mají čelit v jednotlivých zemích podle dat Světové obchodní organizace (WTO).
před 21 mminutami

Podoba mírových vojsk na Ukrajinu zatím jasná není, říká francouzský velvyslanec

Jakou podobu by měla mít vyslaná mírová vojska na Ukrajinu zatím jasné není, uvedl francouzský velvyslanec v Česku Stéphane Crouzat. V pořadu Události, komentáře připomněl, že stále není vyjednané ani příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, které podle něj „nereaguje na požadavky ze strany světa“. Proto je nutné zajistit, aby se napadená země mohla bránit zejména v krátkodobějším horizontu, míní Crouzat. Francie oznámila dvě miliardy eur (téměř padesát miliard korun) další pomoci pro Ukrajinu, dodal s tím, že do země je dodáváno vojenské vybavení, ale Francie cvičí také například ukrajinské vojáky.
před 28 mminutami

Části USA decimují tornáda, hrozí historické srážky

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala ve čtvrtek před nebezpečím velmi silných záplav části amerického Jihu a Středozápadu poté, co se regionem od Texasu po Michigan prohnaly velmi silné bouře doprovázené tornády. Vyžádaly si životy nejméně čtyř lidí, píše server televize CNN.
12:23Aktualizovánopřed 37 mminutami

OPEC+ urychlí těžbu ropy, cena prudce klesá

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel. Původně se přitom podle Reuters čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.
14:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Mluvčí tribunálu podle AFP v reakci uvedl, že Budapešť je nadále povinna s institucí spolupracovat.
10:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...