Anatolij Čepiga, plukovník GRU. The Telegraph tvrdí, že odhalil pravou identitu útočníka na Skripala

Jedním z mužů obviněných za útok na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala je 39letý plukovník ruské vojenské rozvědky GRU Anatolij Vladimirovič Čepiga. Britský deník The Telegraph tak označil muže, který byl dosud veřejnosti znám jako Ruslan Boširov. Čepiga podle listu bojoval ve válkách v Čečensku a na Ukrajině a je držitelem nejvyššího ruského vyznamenání, jež mu udělil ruský prezident Vladimir Putin.

„Pravá identita jednoho ze salisburských podezřelých byla odhalena, ruský plukovník. Chci poděkovat všem lidem, kteří na této kauze tak neúnavně pracují,“ napsal na sociální síti Twitter britský ministr obrany Gavin Williamson. Následně byl příspěvek bez vysvětlení smazán. Londýnská policie, která otravu novičokem vyšetřuje, informace médií odmítla komentovat, stejně jako britské ministerstvo zahraničí.

Británie z otravy Skripala a jeho dcery nervovým jedem obvinila Ruslana Boširova a Alexandra Petrova. Britské úřady dříve uvedly, že příslušníci vojenské rozvědky GRU pravděpodobně do Británie cestovali pod falešnými jmény.

Muži odpovídající fotografiím zveřejněným britskou policií později v rozhovoru s televizí RT řekli, že Boširov a Petrov jsou jejich skutečná jména a že do Skripalova bydliště v jihoanglickém Salisbury přijeli jako turisté.

The Telegraph nyní napsal, že skutečnou identitu Ruslana Boširova odhalil ve spolupráci s investigativním webem Bellingcat. Zjištění podle listu ukazuje jako lež tvrzení ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že Británií obvinění muži jsou nevinní civilisti.

„Toto odhalení eliminuje jakékoli zbývající pochybnosti o tom, že dva podezřelí v otravě novičokem byli ve skutečnosti ruskými agenty na tajné vládní misi,“ napsala mezinárodní reportérská skupina Bellingcat.

Vyznamenaný z Čečny a Ukrajiny

Čepiga podle listu v roce 2001 dokončil studia na vojenské akademii na ruském Dálném východě a poté nastoupil k útvaru speciálních jednotek, s nimiž absolvoval tři turnusy v druhé čečenské válce. V roce 2014 byl podle The Telegraph vyslán na Ukrajinu. O několik měsíců později mu prezident Putin udělil řád Hrdiny Ruské federace při „utajené ceremonii“. 

The Telegraph dále citoval nejmenovaného bývalého vysokého důstojníka ruské armády, podle nějž nasazení osoby s hodností a zkušenostmi Čepigy v Salisbury naznačuje, že rozkaz o útoku přišel „z nejvyšších pater“. Takový je i postoj britských úřadů.

Druhý muž vystupoval pod pravým křestním jménem Alexandr

The Telegraph dále zjistil, že Čepigův komplic do Británie cestoval pod svým pravým křestním jménem Alexandr a krycí bylo pouze příjmení. Protiteroristická policie údajně jeho pravou totožnost zná. Podle zpravodajské společnosti BBC ohledně identity podezřelých nepanují žádné pochybnosti.

Na oba muže byl vydán evropský zatykač. Kromě obvinění z pokusu o vraždu dvojího ruského a britského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery jsou hledáni i za vraždu Britky Dawn Sturgessové a pokus o vraždu jejího přítele Charlieho Rowleyho, kteří se otrávili, když nalezli lahvičku maskovanou jako parfém, která však skrývala smrtící látku novičok.

Rusko jakýkoli podíl viny odmítá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 5 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 5 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 7 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 8 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 8 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...