Američtí instruktoři cvičí ukrajinské gardisty v Donbasu, tvrdí Moskva

Moskva – Výcvik bojovníkům ukrajinské Národní gardy údajně poskytují přímo v bojových zónách v Donbasu američtí instruktoři. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany, Pentagon to ale vzápětí popřel a americký ministr zahraničí John Kerry vyzval Moskvu k odsunu všech ruských ozbrojených sil z východu Ukrajiny. Na střelnici Javoriv u Lvova začalo tento týden společné cvičení ukrajinských vojáků a amerických výsadkářů. Moskva manévry ostře kritizovala.

„Znepokojení veřejnosti by měl vyvolat fakt, že američtí vojenští instruktoři cvičí ukrajinské gardisty v provádění útočných akcí v městských podmínkách. Neodehrává se to ale ve Lvovské oblasti, jak to líčí ukrajinské televizní kanály, nýbrž bezprostředně v zónách bojových akcí u měst Mariupol, Severodoněck, Artemivsk a Volnovacha,“ řekl agentuře Interfax mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Mluvčí Pentagonu dnes označila jeho tvrzení za „komický pokus odvést pozornost“ od akcí ruské armády na východě Ukrajiny. „Moskva neustále dodává separatistům na východě Ukrajiny ničivé zbraně, trénuje je a poskytuje jim podporu v příkrém rozporu se svými závazky z Minsku,“ prohlásila mluvčí Eileen Lainezová. Pentagon podle ní jasně prohlásil, že jeho instruktoři cvičí ukrajinské vojáky na západě země při hranicích s Polskem.

Do manévrů u Lvova se vedle asi 300 Američanů postupně zapojilo 900 ukrajinských vojáků, výcvik vojáků nedaleko polských hranic potrvá asi šest měsíců. Zprávy o přítomnosti amerických vojenských instruktorů na východě Ukrajiny se objevily v minulých dnech v několika ruskojazyčných ukrajinských médiích a zpravodajských serverech doněckých a luhanských povstalců.

Americko-ukrajinské manévry
Zdroj: ČTK/AP/Efrem Lukatsky

Konašenkov se dnes zároveň ohradil proti zprávám amerických diplomatů o přesouvání ruské bojové techniky přes ukrajinské hranice. Podle nedávného prohlášení mluvčí ministerstva zahraničí USA Marie Harfové jde v poslední době zejména o prostředky protivzdušné obrany. Podle ruského mluvčího jsou podobná tvrzení „překvapivě nekompetentní“.

Kerry vyzval Moskvu, aby odsunula své vojáky z Donbasu

Šéf americké diplomacie John Kerry dnes v telefonickém rozhovoru se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem znovu vyzval Moskvu k odsunu všech ruských ozbrojených sil z východu Ukrajiny a požádal, aby Rusko přimělo donbaské povstalce dodržovat mírové dohody z Minsku. Kerry se zmínil také o sporu ohledně působení amerických instruktorů na Ukrajině, které je podle něj „zcela transparentní“ a slouží výhradně cílům ukrajinské obrany. Instruktoři, kteří cvičí ukrajinské vojsko na západě země při hranicích s Polskem, navíc přišli na Ukrajinu na pozvání kyjevské vlády, upozornil ministr.

Agentura TASS ve zprávě o rozhovoru ministrů napsala, že „ruská strana na různých úrovních nejednou ujistila, že veškerá tvrzení o nasazení ruských vojsk na Ukrajině nejsou ničím jiným, než propagandistickými výmysly“. Nikdo prý zatím nepředložil reálné důkazy o přítomnosti ruských vojáků, přestože rusko-ukrajinská hranice je „pod trvalým dozorem západních tajných služeb“.

Moskva obviňuje Spojené státy, že stály v pozadí Majdanu a tím i svržení Janukovyčova režimu. Po těchto událostech následovala anexe ukrajinského Krymu Ruskem a ozbrojené povstání proruských separatistů podporovaných Moskvou na východě Ukrajiny. Boje si tam doposud vyžádaly více než 6000 lidských životů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Teherán hlásí mohutné exploze

V centru Teheránu podle íránské státní televize došlo k několika mohutným výbuchům. Izrael krátce předtím vyzval k evakuaci. Americký prezident Donald Trump předtím uvedl, že Spojené státy naprosto ničí teroristický režim v Íránu, a to vojensky, ekonomicky i jinak. Írán v odvetě udeřil v Izraeli a oběti má sestřelení dronu nad Ománem. Jednotky NATO zničily další íránskou raketu nad Tureckem.
08:53Aktualizovánopřed 1 mminutou

USA povolily dočasně nakupovat vybranou ruskou ropu

Spojené státy v noci na pátek dočasně povolily zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech na moři. Washington tím usiluje o stabilizaci světových trhů s ropou, na nichž panuje napjatá situace kvůli nynější válce na Blízkém východě. Na síti X to oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Cena ropy však i nadále pokračuje v růstu. CNN uvedla s odvoláním na své zdroje, že administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa nepočítala s možností, že Írán uzavře Hormuzský průliv.
01:35Aktualizovánopřed 3 mminutami

Kvůli ruským útokům na Ukrajinu startovaly rumunské stíhačky

Rusko v noci na pátek zaútočilo na centrum města Novhorod-Siverskyj v ukrajinské Černihivské oblasti a zasáhlo budovu knihovny, napsala s odvoláním na místní vojenskou správu Ukrajinska pravda. Dalším cílem ruského útoku se znovu stala přístavní infrastruktura na jihu Ukrajiny. Ruské úřady sdělily, že ukrajinské drony útočily ve městě Něvinnomyssk ve Stavropolském kraji na jihu Ruska. Rumunsko vyslalo stíhačky kvůli dronům u hranic s Ukrajinou.
10:34Aktualizovánopřed 9 mminutami

USA v Iráku ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři lidé

Spojené státy během současných válečných operací proti Íránu ztratily tankovací letoun KC-135. Zřítil se na západě Iráku, čtyři lidé zemřeli. Na síti X to oznámilo regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) s tím, že událost nesouvisela s nepřátelskou ani se spojeneckou palbou.
včeraAktualizovánopřed 44 mminutami

V případě prohry je Orbán politicky mrtvý, míní Soltész. Varga by nečekal radikální změnu

Už za měsíc čekají Maďarsko parlamentní volby. Průzkumy favorizují opoziční stranu Tisza, což bude zřejmě největší výzva pro vládnoucí stranu Fidesz současného premiéra Viktora Orbána. Kampaň přitom výrazně ovlivňují vztahy s Ukrajinou. Komentátor TV JOJ a spisovatel Arpád Soltész v 90’ ČT24 zmínil, že pokud Orbán prohraje, tak je „politicky mrtvý“. Exdiplomat a bohemista György Varga zas upozornil na to, že případná změna nebude „radikálně přes noc“. Diskusí provázel Jakub Musil.
před 1 hhodinou

Úbytek nerozhodnutých mandátů živí polarizaci americké politiky

V podzimních volbách do Kongresu je méně nerozhodnutých okrsků – takzvaných competitive seats –, než bývalo, napsala veřejnoprávní stanice NPR. Podle ní to mimo jiné způsobilo překreslování volebních obvodů v uplynulých letech. Demokratická strana se sice nyní těší podle průzkumu podpoře voličů, ale kvůli nízkému počtu competitive seats se její převaha nemusí projevit v odpovídající míře. Navíc klesající počet nerozhodnutých okrsků vede k tomu, že umírnění voliči ztrácí vliv na výsledek voleb.
před 4 hhodinami

Národní sdružení chce v obecních volbách ovládnout jih Francie

Ve Francii vrcholí kampaň před obecními volbami. Hlasování o novém obsazení téměř 35 tisíc radnic má tentokrát celostátní přesah. Výsledky nejen ve velkých městech ukáží, jak si rok před prezidentským kláním stojí v současnosti nejsilnější uskupení – nacionalistické Národní sdružení (RN), se kterým dosud všechny ostatní politické subjekty odmítaly spolupracovat. RN nyní cílí na větší sídla především na jihu země.
před 5 hhodinami

Pákistán udeřil v Afghánistánu. Kábul hlásí čtyři mrtvé

Pákistán uskutečnil vzdušné údery v Kábulu a v pohraničních provinciích Afghánistánu. Píší o tom tiskové agentury s odvoláním na úřady vládnoucího Talibanu. Podle kábulské policie zahynuli při útocích na hlavní město čtyři lidé, dalších patnáct bylo zraněno.
před 6 hhodinami
Načítání...