Americké finance bude řídit Lew, hymnu zazpívá Beyoncé

Washington - Dosavadní personální šéf Bílého domu Jack Lew se pravděpodobně stane budoucím americkým ministrem financí. Na post ho podle deníku Wall Street Journal nominuje prezident Barack Obama. Toho čeká 21. ledna inaugurační oslava, přísahu složí v soukromí o den dřív. Současný ministr financí Timothy Geithner úřad opouští. Chtěl tak učinit již loni, zůstal ale na přímou prosbu prezidenta.

Pokud Lewa potvrdí Senát, bude se nový ministr financí zcela lišit od těch posledních. Lew je totiž znám spíše jako loajální demokrat a rozpočtový odborník než autorita na finančních trzích s širokými kontakty v obchodním světě.

Lewovým hlavním úkolem bude najít politickou dohodu o úsporách a daních, která by kvůli vysokému americkému zadlužení zabránila drastickým automatickým škrtům. Takzvaný pád z fiskálního útesu je díky poslednímu kompromisu o dva měsíce oddálen.

Obama koncem prosince nominoval demokratického senátora Johna Kerryho do funkce příštího ministra zahraničí, v pondělí pak navrhl republikána a bývalého senátora Chucka Hagela na funkci ministra obrany a svého protiteroristického poradce Johna Brennana na ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Odchází i ministryně práce

Také dosavadní ministryně práce Hilda Solisová dnes oznámila, že ze své funkce odstupuje. Potvrdil to Bílý dům, podle něhož na svých místech i v druhém Obamově funkčním období naopak zůstává ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová, ministr spravedlnosti Eric Holder a ministr pro záležitosti veteránů Eric Shinseki. Solisová byla první Američankou hispánského původu, která vedla velké ministerstvo. Obama ji v dnešním prohlášení označil za „neúnavnou obhájkyni pracujících rodin“. Jejího nástupce zatím neoznámil.

Na Obamově inauguraci zazpívá hymnu Beyoncé

Americkou hymnu na druhé Obamově inauguraci zazpívá Beyoncé. Umělkyně a její manžel, rapper Jay-Z, šéfa Bílého domu podporovali v předvolební kampani. Kromě ní na slavnosti k uvedení Obamy do úřadu vystoupí i písničkář James Taylor a zpěvačka Kelly Clarksonová.

Televizní stanice NBC News připomněla, že Beyoncé a Taylor vystoupili již na první Obamově inauguraci v roce 2009. Zazpívali tehdy v americkém hlavním městě u Lincolnova památníku na koncertu předcházejícímu obřadu. Beyoncé poté zpívala i na jednom z tradičních plesů, které následují po inauguraci.

Letošní inaugurace bude podle amerických médií menší než ta první. Zatímco před čtyřmi lety uvedení prvního šéfa Bílého domu s africkými kořeny v americkém hlavním městě sledovaly téměř dva miliony lidí, letos se jich očekává mnohem méně. Druhé inaugurace obecně bývají střízlivější, Obama navíc už nebudí takové nadšení jako před čtyřmi roky. Inaugurační oslava se uskuteční v pondělí 21. ledna. Slavnostní přísahu ale Obama složí už o den dříve v soukromí. O den později by si ji pak měl zopakovat před veřejností.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Japonsko posiluje kvůli Číně obranu na Okinawě

Japonsko posiluje kvůli napětí s Čínou obranu na souostroví Okinawa. Peking zvyšuje tlak, aby donutil premiérku Sanae Takaičiovou odvolat výrok, že útok na Tchaj-wan by mohl vyvolat reakci japonské armády. Čínská stíhačka nedávno namířila radar navádějící střely před palbou na japonské letouny nad mezinárodními vodami. Na Okinawě se nachází sedmdesát procent amerických vojenských základen v zemi.
před 11 mminutami

Ukrajinci jednali s Američany, pokračovat mají i v sobotu

Ukrajinská delegace zahájila v pátek ve Spojených státech rozhovory s americkými vyjednavači. Zástupci obou stran se shodli, že budou pokračovat ve snaze o dojednání mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem. Po jednání to uvedl hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov, podle něhož Kyjev trvá na dlouhodobém zajištění ukrajinské bezpečnosti. Delegace mají naplánováno i sobotní setkání. Do Miami mezitím přicestoval zvláštní vyslanec ruského vládce Vladimira Putina na jednání s americkou stranou.
11:48Aktualizovánopřed 12 mminutami

Rusko se Ukrajinu snaží odříznout od Černého moře, řekl Zelenskyj

Moskva se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského snaží bránící se zemi odříznout od Černého moře. Zelenskyj řekl, že situace v Oděské oblasti, na kterou ruská armáda v posledních týdnech zesílila útoky, je tvrdá.
před 4 hhodinami

Úřady zveřejnily jen část spisů k Epsteinově kauze. Někteří zákonodárci to kritizují

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Někteří zákonodárci administrativu kritizovali za to, že nezveřejnila všechny dokumenty, což podle nich není v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vandalové polili barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu

Neznámí vandalové ve čtvrtek polili červenou barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu, popsali ji urážlivými hesly a před vchodem rozházeli psí exkrementy, informoval v sobotu podle rozhlasové stanice RMF FM mluvčí polského ministerstva zahraničí Maciej Wewiór. Varšava věc nahlásila belgickým bezpečnostním složkám.
před 7 hhodinami

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil osm lidí

Ruský raketový útok na infrastrukturu v okolí ukrajinského černomořského přístavu Oděsa v pátek večer zabil osm lidí a dalších 27 zranil, napsala agentura Ukrinform. „Rusko pozdě večer zaútočilo balistickými raketami na přístavní infrastrukturu v oblasti Oděsy,“ napsal na sociální síti telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu odpálilo tři balistické rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA útočí na IS v Sýrii. Zabily nejméně pět jeho členů, píše AFP

Spojené státy zahájily v Sýrii údery na pozice teroristické skupiny Islámský stát. Oznámil to v pátek americký prezident Donald Trump, podle něhož jde o tvrdou odvetu za útok z minulého týdne, při němž zahynuli tři Američané. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AFP sdělila, že při amerických náletech zemřelo nejméně pět členů IS. Sýrie zároveň posílí vlastní operace proti IS, uvedlo podle agentury Reuters syrské ministerstvo zahraničí.
01:55Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelský útok v Gaze zabil podle médií nejméně pět lidí. Armáda to prošetřuje

Izraelský útok na bývalou školu ve čtvrti Túfa v Pásmu Gazy podle Times of Israel zabil nejméně pět Palestinců. Armáda židovského státu tvrdí, že vojáci spatřili několik podezřelých osob, na které následně vystřelili. Místní zpravodajské agentury uvádějí, že útok nastal ve chvíli, kdy se v objektu konala svatební oslava. Izraelská armáda případ prošetřuje.
před 10 hhodinami
Načítání...