Američan, který zastřelil potratového doktora, obviněn z vraždy

Wichita (USA) - Americký odpůrce interrupcí, který v neděli zastřelil lékaře provádějícího pacientkám v pokročilé fázi těhotenství potraty, byl v úterý obviněn z vraždy prvního stupně. Podle žalobce důkazy v případu vylučují trest smrti. Jedenapadesátiletý Scott Roeder zastřelil ve městě Wichita v Kansasu lékaře George Tillera, když v místním kostele vypomáhal před začátkem mše. Vraždu sedmašedesátiletého lékaře odsoudil i americký prezident Barack Obama.

Soudce Ben Burgess rozhodl o tom, že Roeder nebude moci být propuštěn na kauci a zakázal mu komunikovat s rodinou oběti a dvěma svědky, které údajně napadl. Roederovi také určil veřejného obhájce.

Pokud bude Roeder shledán vinným z vraždy, nevyhne se doživotnímu trestu. Podmínečně propuštěn by v takovém případě mohl být nejdříve po 25 letech. Trest smrti mu však prý nehrozí, protože kansaské zákony pro trest nejvyšší vyžadují zvláštní okolnosti, které v tomto případě nenastaly. Mezi zvláštní okolnosti podle kansaského zákona patří například vražda policisty, vražda více lidí nebo oběti únosu či znásilnění.

Silně věřící Roeder vyznával zásadu „oko za oko“

Podle svého bratra trpěl Roeder během života několikrát duševním onemocněním. Roederova bývalá manželka zase vypověděla, že se jim rodinný život rozpadl před více než deseti lety, když se Roeder stal silně věřícím a začal vyznávat zásadu „oko za oko“. Nejprve prý protestoval proti daním a později se z něj stal zapřisáhlý odpůrce potratů.

George Tiller začal provádět interrupce v roce 1973. Jeho klinika je jednou ze tří ve Spojených státech, kde se provádějí potraty i po 21. týdnu těhotenství a již dříve se stala terčem útoků. V roce 1985 na ni někdo zaútočil bombou. Tillera samotného v roce 1993 postřelila jedna z protipotratových aktivistek.