„Air Kuchciński“. Šéf polského parlamentu, který vozil vládními letadly příbuzné, odstoupil

Předseda Sejmu Marek Kuchciński oznámil, že odstupuje kvůli tomu, že využíval vládní letouny k soukromým cestám. Letadly a vrtulníky vozil příbuzné své i řadových poslanců vládnoucí strany Právo a spravedlnost. Celkem se dle médií jednalo o zhruba sto letů v hodnotě necelých 24 milionů korun. Aféra ohrožovala pověst nacionalistické strany, která má velké šance, že zůstane u moci i po říjnových parlamentních volbách.

Když Kuchciński odchod z funkce oznamoval, zdůrazňoval, že svým počínáním neporušil žádné předpisy. „Množství letů, které vyvolalo kontroverze, souviselo s velkým počtem schůzek s obyvateli leckdy malých měst a obcí, které jsem měl během své práce,“ obhajoval se. Rezignaci oznámil v sídle Práva a spravedlnosti po boku šéfa strany a nejmocnějšího polského politika Jaroslawa Kaczyńského.

„Nicméně vzhledem k tomu, že veřejnost negativně hodnotí moje chování, rozhodl jsem se, že dále funkci předsedy Sejmu plnit nebudu,“ dodal Kuchciński. Na postu formálně skončí v pátek.

Šéfa Sejmu se zastal i Kaczyński, podle kterého „pan předseda neporušil zákon, neporušil žádné zvyklosti panující v této oblasti“. Rozhodnutí Kuchcińského z postu šéfa poslanecké sněmovny odejít je podle něho důkazem toho, že PiS se drží svého hesla „poslouchat Poláky, sloužit Polsku“.

Kaczyński podle agentury AP řekl, že klíčovým problémem je, že chybí jasná pravidla ohledně používání vládních letadel. Připomněl rovněž, že bývalý premiér Donald Tusk také se svojí ženou hojně využíval vládních letounů na cestě mezi Varšavou a Gdaňskem. Tusk v současnosti působí jako předseda Evropské rady.

100 letů aerolinky „Air Kuchciński“

Aféra, pro niž se ujal název „Air Kuchciński“, ovládla v posledních dnech polskou politiku. V pondělí se Kuchciński omluvil za to, že přes míru i se svojí rodinou využíval možnosti létat vládními letadly a vrtulníky. Cestovali hlavně mezi Varšavou a jeho domovským Řešovem na jihovýchodě Polska. Na svůj post ale nerezignoval.

Ve středu ovšem média přinesla informace o tom, že letadly vyhrazenými nejvyšším funkcionářům polského státu převážel také řadové poslance Práva a spravedlnosti a jejich příbuzné. Podle portálu gazeta.pl se odhaduje, že se takových letů uskutečnila asi stovka a onet.pl jejich náklady vyčíslil na asi čtyři miliony zlotých (asi 23,9 milionu korun).