Zlatá ulička slaví 420 let. Její barevné domky obývala chudina i významné osobnosti 20. století

Když císař Rudolf II. dovolil, aby si střelci hlídající Pražský hrad postavili u hradní zdi příbytky, odstartoval vznik Zlaté uličky na Pražském hradě. Je tomu přesně 420 let. Zlatá ulička je tvořena malými domky s barevnou fasádou, které jsou vestavěné do pomyslného oblouku hradební zdi mezi věžemi Novou Bílou a Daliborkou. Přestože původně Zlatou uličku obývala chudina, ve 20. století se stala místem, které navštěvovaly osobnosti jako Franz Kafka, Jaroslav Seifert nebo Jan Werich. Dnes je vyhledávaným turistickým místem a její návštěvníci si kromě domků mohou prohlédnout i stálé expozice mapující historii uličky.

Pro obydlí 24 hradních střelců vyhradil místo „ve zdi zámku proti zahradě“ císař Rudolf II. dekretem z 16. září 1597. Střelci zde začali provozovat různá řemesla, aby si přilepšili. Ve Zlaté uličce tak byly krčmy i nevěstince. Později zde bydlela hradní čeleď a zřejmě také zlatotepci, po nichž získala jméno – ještě v 16. století se totiž uličce říkalo Zlatnická. Pojmenování Zlatá se vžilo až v 17. století.

Domky byly obývány až do druhé světové války, respektive poslední obyvatelé je opustili v 50. letech 20. století. Bydlení tu nebylo nijak idylické – chudoba, špína, nepořádek. Dlouho v uličce nebyl ani žádný zdroj vody a ještě v první polovině 20. století tu údajně sloužil usedlíkům jediný záchod.

Právě ve 20. století se ale ve Zlaté uličce začaly vyskytovat také výrazné a zajímavé osobnosti té doby. „Domeček číslo 22 navštěvoval Franz Kafka v době první světové války,“ uvedla ve Studiu 6 Helena Tománková, průvodkyně Správy Pražského hradu. V domku čp. 14 zase bydlela vyhlášená kartářka a jasnovidka Matylda Průšová, známa jako Madame de Thébes. V již zbořeném domě mezi Zlatou uličkou a Daliborkou žil na přelomu 20. a 30. let básník Jaroslav Seifert.

„Nebo domek 12 – Josefa Kazdy, který zde za druhé světové války uschoval na tomto nenápadném místě mnoho kopií československého filmu, které byly nacisty určeny k likvidaci,“ doplnila Tománková. Za druhé světové války se v jeho domku zdržovali například Jiří Trnka, Jan Werich nebo Jiří Brdečka, kterým Kazda ukryté filmy promítal.

Již za první republiky se dbalo o to, aby se při úpravách neměnil malebný ráz uličky. V 50. letech se pak rozhodlo, že ulička bude zachována jako celek. Rekonstrukce a památková úprava uličky byla dokončena v roce 1955 pod vedením architekta Pavla Janáka. Pestré fasády tehdy navrhl malíř a filmový tvůrce Jiří Trnka. Jelikož se barvy domků v minulosti měnily a byly často velmi výrazné, Trnkův návrh nebyl nijak odtržený od historické reality.

2 minuty
Zlatou uličku ročně navštíví přes dva miliony turistů
Zdroj: ČT24

Od května 2010 do června 2011 prošla ulička největší rekonstrukcí ve své historii. Stála asi 39 milionů a celá ulička byla kvůli ní uzavřena. „A když se blížilo otevření, tak přizvali barrandovské ateliéry, aby v těchto domečcích zřídily velmi krásné expozice,“ uvedla Tománková.

Kromě zrenovovaných domků tak návštěvníci Zlaté uličky mohou navštívit i stálou expozici dokumentující život v tomto místě od 16. století až do padesátých let 20. století. Vidět tak lze například domeček kartářky Matyldy Průšové, zlatnickou dílnu, krčmu, domek panny Stázi či světnici červeného střelce. „V Bílé věži je muzeum alchymistů, v té druhé – Daliborce – zas muzeum mučení,“ doplnila Tománková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Za loňským požárem v Národním divadle byl nejspíš nedopalek cigarety

Loňský požár v historické budově Národního divadla způsobil škodu 2,5 milionu korun, prvotní odhad přitom byl deset milionů. Policie ukončila prověřování události, trestný čin nezjistila, požár pravděpodobně vznikl od nedopalku cigarety, sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. V technickém zázemí divadla hořelo loni 26. listopadu odpoledne, u požáru zasahovaly desítky hasičů.
před 40 mminutami

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 4 hhodinami

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 11 hhodinami

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
včeraAktualizovánovčera v 13:52

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
včera v 06:00

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025
Načítání...