Zhaslo metro na Florenci, nesoudilo se. Velká část Prahy byla bez proudu

Události: Blackout v Praze (zdroj: ČT24)

Prahu postihly v pondělí kolem poledne rozsáhlé výpadky elektřiny. Evidovány byly v šesti městských částech, převážně v centru. Problémy byly i v hromadné dopravě. Do většiny míst bez proudu začala elektřina kolem poledne opět proudit. Za zhruba půlhodinovým výpadkem byla porucha rozvodny na Chodově.

„V 11:35 došlo k technické závadě na rozvodně jih, která je na Chodově. Tři základní kabelové linie mířící do centra Prahy byly bez energie a my jsme se okamžitě soustředili na obnovení dodávky z jiných rozvoden, což se kolem 12:10 podařilo,“ řekl České televizi mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Dodávka energie byla přerušena do městských částí Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 9, Praha 10. Do řady míst těchto částí se podařilo dodávku obnovit z jiných zdrojů. Holubec uvedl, že šlo poruchu součástek, nejde ale podle jeho slov o nic mimořádného.

Nejely tramvaje, nesoudilo se

Zhruba na půl hodiny byl přerušen provoz tramvají. Mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková uvedla, že výpadek omezil provoz tramvají v Praze 2, 3, 4 a 10. Problémy nastaly v 11:30 a trvaly do 12:05. Nejdéle přetrvávaly v úseku Průběžná - Nádraží Hostivař. Na chvíli přestala mimo jiné svítit světla ve stanici metra Florenc.

Na Hlavním nádraží zavřely některé obchody, další provozovny včetně pobočky České spořitelny neposkytovaly lidem služby. Nejezdily pohyblivé schody, tabule s příjezdy a odjezdy vlaků byly krátce po 12:30 v provozu.

Mluvčí PRE: Výpadek elektřiny v Praze trval přes půl hodiny (zdroj: ČT24)

Výpadek elektřiny například předčasně ukončil dopolední část hlavních líčení u pražského městského soudu. Přestala totiž fungovat záznamová technika.

Energetický poradce J&T Banky Michal Šnobr připomněl, že v roce 2013 došlo v rozvodně v Chodově k výbuchu trafostanice a požáru, bez elektřiny se tehdy ocitla zhruba třetina hlavního města. Aktuální výpadek podle něj nelze spojovat s ničím jiným než technickou závadou, která se může stát kdykoliv a kdekoliv.

„Myslím si, že pokud elektřina řádově nešla půl nebo tři čtvrtě hodiny, tak to není žádný zásadní problém, pokud ta situace byla pod kontrolou,“ uvedl. „Na druhou stranu se vždy při těchto výpadcích ukazuje, že ač se zdá systém energetické soustavy robustní, tak je velmi citlivý. A i v případě relativně malých poruch může dojít k řetězovým reakcím,“ dodal.