Železniční soutěž má své ovoce, Nisa svezla cestující

Liberec – Motorový vůz typu Stadler Regioshuttle RS1 pokřtěný jménem Nisa svezl své první cestující v Libereckém kraji. Ačkoli se vozidlem téhož typu mohli svézt cestující už minulý týden v Jihlavě, v nejbližší době si regioshuttlů užijí nejvíce především severočeští cestující. Do regionu přibude v průběhu listopadu a prosince dalších patnáct vozidel, která postupně převezmou provoz mezi Frýdlantskem, Libercem a Harrachovem. Liberecký kraj tak se začátkem příštího roku rázem bude mít nejmodernější železniční vozový park v zemi.

V severních Čechách začínají být velmi dobře vidět přínosy výběrových řízení na regionální dopravce. Už loni v prosinci začaly mezi Libercem, německou Žitavou a Varnsdorfem jezdit moderní vlaky Desiro společnosti Vogtlandbahn, která vyhrála tendr vypsaný třemi regiony a vytlačila prastaré motoráky, které na trasu dosud posílali čeští i němečtí dopravci. Teď České dráhy, které vyhrály další výběrové řízení, ve velkém přivážejí do Libereckého kraje vlastní nové motoráky. Jde přitom o jejich první docela nové dieselové jednotky od roku 1997. I když podobná vozidla zamíří i do dalších krajů, ten Liberecký má kvůli podmínkám soutěže přednost.

Za šestnáctikusovou sérii regioshuttlů zaplatí České dráhy 878 milionů korun. Díky smlouvě s krajem ale získal dopravce evropskou dotaci, která pokryje až 35 procent nákladů. Vlaky mají nízkopodlažní vstup s plošinou pro vozíky, klimatizaci, 70 míst k sezení, nechybějí ani zásuvky na drobnou elektroniku. Liberecká verze označená jako řada 840 může jezdit až 100kilometrovou rychlostí (vysočinská varianta dostala řadové označení 841, dokáže jezdit ještě o 20 km/h rychleji), zvládne i stoupání na „zubačce“ z Tanvaldu do Kořenova. Nové jednotky také umožní plynulejší cestování. „Soupravy pojedou třeba z Liberce do Raspenavy, kde se rozpojí, a vozy pak pojedou do různých cílových stanic, cestujícím tak odpadnou některé přestupy,“ popsal náměstek hejtmana Martin Sepp.

Interiér vozu RS1
Zdroj: ČT24

VÝBĚROVÁ ŘÍZENÍ NA ŽELEZNIČNÍ DOPRAVU V ČESKU

Dálkové vlaky (vyhlásil stát):

  • rychlíky Plzeň–Most: vyhrály ČD, místo starých vagonů nasadily motorové vozy řady 843 z 90. let
  • rychlíky Pardubice–Liberec: vyhrály ČD, místo starých vagonů nasadily motorové vozy řady 843 z 90. let

Regionální vlaky (vyhlásily kraje):

  • osobní vlaky Karlovy Vary–Mariánské Lázně (Karlovarský kraj): vyhrál Viamont, místo starých motoráků ČD se objevily nízkopodlažní jednotky Regiosprinter pronajaté od německé firmy Vogtlandbahn
  • osobní vlaky Liberec–Zittau–Varnsdorf–Rybniště/Seifhennersdorf (Liberecký a Ústecký kraj a svaz ZVON): vyhrál Vogtlandbahn, místo prastarých motorových vozů ČD a SBE nasadil jednotky Desiro
  • osobní vlaky na Jizerské dráze (Liberecký kraj): vyhrály České dráhy, místo svých starých motorových vozů ze 70. let, zrekonstruovaných Regionov i novějších vozidel z 90. let nasadí nové jednotky Regioshuttle
  • osobní vlaky Podbořany–Plzeň–Domažlice (Plzeňský kraj): tendr byl nakonec zrušen, na tratích tak nadále jezdí především zmodernizované motorové a přívěsné vozy, popř. motoráky z 90. let, výjimkou ale nejsou ani staré vagony vedené lokomotivou nebo malé motorové vozy ze 70. a 80. let
2 minuty
Reportáž Milana Brunclíka
Zdroj: ČT24

Vlak je nový a krásný, koleje zůstávají staré a ošklivé

První Stadler Regioshuttle přijel do Liberce už minulý týden, dnes se dočkal slavnostního křtu a svezl první cestující. Představitelé kraje doufají, že jich bude na železnici přibývat. „Doufám, že kvalitativní změna přinese do veřejné dopravy více cestujících. My na tom budeme dál pracovat,“ slíbil náměstek Sepp. Pokud ale lidé, kteří zatím jezdí autem, přestoupí do vlaku, bude to pouze kvůli jeho pohodlí, rozhodně ne díky rychlosti.

840.001
Zdroj: ČT24

Tratě v Libereckém kraji včetně hlavního liberecko-tanvaldského tahu jsou ve špatném stavu a moderní jednotky na nich své 100kilometrové maximum vůbec nevyužijí. Stejně jako technologicky vyspělé jednotky Německých drah, které zajíždějí o víkendech do Tanvaldu až z Drážďan a mohou i díky svému naklápěcímu systému jezdit až 160kilometrovou rychlostí, nepojedou regioshuttly mezi Libercem a Tanvaldem rychleji než 60 kilometrů za hodinu. S tím ale České dráhy mnoho nenadělají a lepší možnosti nemá ani Liberecký kraj. Jejich zástupci mohou pouze poukazovat na potřebu změny. „Doufám, že SŽDC, respektive stát, k tomu bude v budoucnosti přistupovat jinak, když uvidí, že se kraje snaží,“ uvedl Martin Sepp.

TRATĚ PRO REGIOSHUTTLE

České dráhy vysoutěžily dopravu na tzv. Jizerskohorské dráze, která se skládá z tratí:

  • 034 Smržovka–Josefův Důl
  • 036 Liberec–Tanvald–Harrachov
  • 037 Liberec–Černousy
  • 038 Raspenava–Bílý Potok pod Smrkem
  • 039 Frýdlant–Jindřichovice pod Smrkem
Tratě pro nové vlaky
Zdroj: ČT24

Liberec je jen začátek

Liberecký kraj je první, kde se nové regionální vlaky ve velkém objeví, následovat však budou další regiony, slibují České dráhy, které na většině tratí zajišťují regionální dopravu. „Postupně plošně vybavíme všechny regiony moderními novými vozidly,“ prohlásil při křtu liberecké Nisy náměstek generálního ředitele ČD Antonín Blažek.

Na řadě není jen Vysočina, která už také má svůj první regioshuttle, ale například také Jihočeský, Olomoucký a Ústecký kraj, kterým včera Škoda představila svoji novou elektrickou jednotku pro jejich regionální tratě. Dráhy také objednaly nové motorové jednotky – tentokrát však u polského výrobce PESA – pro Plzeňský, Karlovarský nebo Zlínský kraj.

Motorová jednotka Nisa
Zdroj: Radek Petrášek/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 11 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 19 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...