Záchranáři z Lysé hory se stěhují. Zabydlují se ve vysílači

Nahrávám video

Stanice horské služby na Lysé hoře brzy dělníci zbourají. Na jejím místě vyroste zcela nová stavba. Náklady na moderní záchrannou stanici se vyšplhají na sedm milionů korun.

„Záchranáři budou dočasně sídlit v prostorách vysílače,“ zjistila redaktorka České televize Markéta Radová, podle níž práce na nové záchranné stanici potrvají do podzimu příštího roku.

V současné době se tým spolu se svým vybavením přesouvá z již nevyhovující stavby do vysílače. „Pobyt jim zde umožnily České radiokomunikace,“ dodala Markéta Radová.

Stávající budova, která vznikla před 40 lety, je již ve špatném technickém stavu. Vliv na to mají i extrémní výkyvy počasí. V zimním období zde teploty padají k minus 30 °C, v letním zde bývá o 60 stupňů více.

Záchranáři na Lysé hoře slouží o víkendech. Například v tom předminulém zasahovali hned třikrát.

Kvůli horku stoupá počet výjezdů

Moravskoslezští záchranáři zaznamenali v souvislosti s velmi teplými dny celkové vyšší počet zásahů. Týmy záchranné služby pomáhaly od minulého pondělí do neděle u 2500 událostí. Počet výjezdů vzrostl v průměru o 15 procent, v některých dnech však až o čtvrtinu, řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

„Uplynulý týden znamenal pro záchranáře nárůst výjezdové činnosti. Značnou měrou se na něm podílely také vysoké teploty a horké dny. Vysoké venkovní teploty přinesly vyšší zátěž nejen nemocným s oběhovými obtížemi, ale také nemocným například s epilepsií,“ uvedl Humpl.

Minulý týden vyjížděli záchranáři ke dvěma stovkám kolapsových stavů, což podle Humpla představuje dvojnásobný počet oproti běžnému stavu. Spolu se slunečným počasím však narostl rovněž počet úrazů, uvedl mluvčí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sjezd sudetských Němců by se mohl konat střídavě v Česku a Bavorsku, navrhl Posselt

Sudetští Němci i Češi v pondělí na závěr sjezdu krajanského sdružení v Brně položili květiny k památníku obětí okupace v Kounicových kolejích. Zazněla modlitba i požehnání na cestu v obou jazycích. Také poslední akci sudetských Němců v Brně provázel protest, tentokrát poklidný. Předák sdružení Bernd Posselt pro bavorskou stanici BR navrhl, že by se v budoucnu akce mohla konat střídavě v Bavorsku a Česku. Příští rok se uskuteční v Norimberku.
11:11Aktualizovánopřed 3 mminutami

Ženě z Českokrumlovska hrozí až čtyři roky za množení psů, vyměňovala je i za alkohol

Kriminalisté se zabývají případem ženy z Českokrumlovska, která měla nejméně od roku 2020 chovat a množit psy v nevhodných podmínkách. Štěňata se zájemci směňovala i za alkohol a tabákové výrobky. V případě prokázání viny před soudem za to ženě hrozí až čtyři roky za mřížemi.
před 1 hhodinou

VideoLetní počasí láká do skal. Přibývá ale i vážných nehod

Ve skalách v Adršpachu na Náchodsku se v neděli zranil horolezec, spadl z asi patnácti metrů a poranil si záda a pánev. Vrtulník ho transportoval do hradecké nemocnice. Záchranáři už letos museli vyrazit k několika takovým pádům z vysokých skal nebo srázů. Někdy se jednalo o lezce, v jiných případech uklouzli chodci. A podobných případů bude s lepším počasím přibývat. Lidé by hlavně neměli přeceňovat svoje síly. Riziko na skalách hrozí i běžným turistům.
před 18 hhodinami

V centru Prahy protestovaly tisíce lidí na podporu ČT a ČRo

Na Staroměstském náměstí v Praze se v neděli odpoledne sešly tisíce lidí na podporu České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Krátce po 16:30 vyrazili účastníci protestu před Úřad vlády ČR, kam dorazili zhruba po hodině a půl. Lidé protestovali proti zákonu, který mimo jiné převádí financování veřejnoprávních médií z poplatků na státní rozpočet. Demonstrovali i proti dalším krokům ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy), žádají jeho rezignaci či odvolání.
před 21 hhodinami

Hasiči čtyři hodiny zachraňovali pět uvázlých jeskyňářů v Moravském krasu

Hasiči zhruba čtyři hodiny zachraňovali pět amatérských jeskyňářů, kteří uvázli pod zemí poblíž Holštejna na Blanensku v Moravském krasu. Ocitli se zhruba 100 metrů od východu, nebyli zranění, ale za prostorem, který byl naplněný vyšší hladinou oxidu uhličitého. Tuto takzvanou kapsu bylo potřeba překonat v dýchací technice, uvedli hasiči na síti X. Na místě bylo 80 zasahujících a mluvčí záchranářů Michaela Bothová řekla, že všichni jsou v pořádku.
před 22 hhodinami

Sjezd sudetských Němců v Brně otevřel staré rány i debatu o budoucnosti

Sudetoněmecký sjezd v Brně a ostré politické debaty, které mu předcházely, znovu otevřely otázky historické paměti, česko-německých vztahů i současné role nacionalismu v politice. Ve druhé části Nedělní debaty ČT o tom diskutovali bývalý premiér a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla a sociolog Daniel Prokop. Debatu moderovala Jana Peroutková.
před 22 hhodinami

Sudetští Němci označili sjezd v Brně za historickou kapitolu vztahů s Čechy

Konání Sudetoněmeckého sjezdu poprvé v České republice otevřelo novou historickou kapitolu ve vztazích Čechů a sudetských Němců. V neděli to na úvod takzvaného hlavního shromáždění, které je tradičním vrcholem sjezdu, prohlásil zemský předseda bavorské organizace Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL) a zároveň místopředseda celoněmecké SdL Steffen Hörtler. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) návštěvníky sjezdu označil za vítané v Brně a za přátele. Bavorský premiér Söder označil sudetský sjezd v Brně za historický okamžik. Odpůrci sjezdu zaplnili Dominikánské náměstí v Brně. Sněmovna bez opozice se proti konání sjezdu postavila.
včera v 12:07

Kvůli suchu platí výstraha před požáry ve středních a severozápadních Čechách

Kvůli déletrvajícímu suchému a teplému počasí hrozí ve středních a severozápadních Čechách zvýšené riziko požárů. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), platí do odvolání. V dalších dnech bude výstrahu upřesňovat, dodal.
včera v 11:00
Načítání...