Za výbuch v Paskově může asi metan odváděný do kotelny

Paskov (Frýdecko-Místecko) – Únik metanu z plynového potrubí vedoucí pod zemí, to bylo podle mluvčího frýdecko-místecké policie Vlastimila Starzyka příčinou úterního výbuchu v Paskově. Potrubí vlastní společnost Green Gas DPB, která v areálu bývalé šachty Dolu Paskov těží důlní plyn a využívá jej k vytápění domů v Paskově. Při výbuchu se zranilo devět lidí. Čtyři z nich vážně.

„Z dosavadních výsledků měření a expertiz vyplývá, že metan s největší pravděpodobností unikl z potrubí, které vede poblíž místa výbuchu a které spravuje společnost Green Gas,“ uvedl mediální zástupce firmy Jaroslav Baďura a dodal, že společnost těží metan pomocí těžební stanice důlního plynu umístěné v Paskově. „Tato stanice těží metan z jam bývalého Dolu Paskov. Paskovské jámy, které jsou jeho zdrojem, jsou umístěny v dostatečné vzdálenosti od místa exploze, zhruba 250 metrů,“ doplnil. Potrubím je pak důlní plyn dodáván do plynové kotelny na sídlišti Bělská v Paskově.

Potrubí bylo postaveno v roce 2008 a o rok později bylo zkolaudováno. Celkem firma provozuje 153 kilometrů potrubí a podle Baďury se těsnost plynovodu kontroluje dvakrát za rok. „Toto konkrétní potrubí bylo kontrolováno 6. listopadu. Plynovod těsnil,“ dodal.

Technici nyní odkopávají potrubí, aby našli místo, kudy metam unikal. Jeho koncentrace jsou na místě výbuchu stále silné a pohybují se kolem 15 procent. A to i přes skutečnost, že od včerejška potrubím žádný plny neproudí. „Vyšetřování ale ještě pokračuje,“ podotkl Baďura.

Policie i hasiči už od včerejška brali v potaz hned několik verzí příčin výbuchu. Během vyšetřování ale několik z nich vyloučili, například výbuch plynu unikajícího z rozvodu v domě, protože zjistili, že v objektu plyn zavedený není. Policejní pyrotechnik konstatoval, že nepřichází do úvahy ani úmyslné odpálení trhaviny. Verzi s výbuchem nahromaděného metanu zase považují za nemožnou zástupci OKD. Podle nich není lokalita poddolovaná.

Poslední možností, kterou se policie nyní zabývá, tak zůstává únik plynu z potrubí, které vede pod zemí v těsné blízkosti budovy, kde sídlí i celní úřad. „Dnešního dne pokračuje na místě výbuchu budovy Celního úřadu v Paskově šetření. Po tlakových zkouškách nyní provádíme zejména sondáže a odborná měření. Jejich cílem je zjistit přesné příčiny a okolnosti exploze. Je zřejmé, že výbuch způsobil plyn, a právě těmito měřeními chceme přesně lokalizovat a určit zdroj nahromaděného plynu,“ vysvětlil policejní mluvčí.

Za výbuch v Paskově může metan

Čtyři zranění jsou udržováni v umělém spánku

Při výbuchu a následném požáru se zranilo celkem devět lidí. Šest z nich je v péči lékařů popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. „Čtyři pacienti jsou stále na jednotce intenzivní péče. Udržujeme je v umělém spánku,“ řekl dnes mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Stav tří z těchto zraněných lékaři označili za vážný. Čtvrtá pacientka je v kritickém stavu. Utrpěla popáleniny na 75 procentech těla.

Další dva pacienti hospitalizovaní v popáleninovém centru jsou na běžném pokoji. Jejich stav není vážný a je možné, že po dnešní vizitě budou propuštěni do domácího léčení. Zbývající tři zranění utrpěli lehká poranění.

Exploze budovou otřásla kolem 8:00. Policie evakuovala 30 lidí a uzavřela okolí. Dvoupodlažní objekt, kde nastala exploze, stojí na okraji přepravního terminálu v Paskově. Ten se nachází v těsném sousedství dnes už nefungující šachty Dolu Paskov. V budově, která patří přepravní společnosti AWT, byly kanceláře. Některé využívá přímo firma, další pak celníci či soukromé firmy, které vyřizují celní deklarace například pro vývoz zboží do zahraničí.