Ostrava - Ostravský krajský soud podstatně zmírnil tresty dvěma překupníkům s otráveným alkoholem z Karviné. Marek Ženíšek a Petr Hlava, kteří se zodpovídají ze smrti jednoho člověka a trvalého poškození zdraví dalších čtyř, odcházeli v srpnu od soudu s osmiletými tresty. Mezitím vydal Nejvyšší soud usnesení týkající se postupu v metanolových kauzách, na základě kterého senát překvalifikoval jejich čin z úmyslného obecného ohrožení na ohrožování zdraví závadnými potravinami, pro který platí nižší trestní sazba. Marka Ženíška potrestal čtyřmi roky vězení, Petra Hlavu podmínkou.
Z 8 let vězení podmínka. Soud snížil tresty překupníkům jedovatého alkoholu
Petr Hlava stojí před soudem za to, že loni v září koupil desítky litrů neokolkovaného alkoholu, který prodal spoluobžalovanému Ženíškovi. V té době už na metanolem otrávené lihoviny umírali první lidé. Marek Ženíšek odjel s 54 lahvemi nejasného původu do Doubravy na Karvinsku za svým známým, který pak s dalšími čtyřmi muži po tři dny pil jednu láhev za druhou. Jeden muž na to pak zemřel, další čtyři mají poškozené zdraví - někteří oslepli, další mají dodnes neurologické problémy.
Petr Hlava alkohol údajně koupil přímo od Rudolfa Fiana, který patří mezi tři hlavní míchače otráveného alkoholu v Česku a soud ho zatím nepravomocně potrestal doživotím. Obžalovaní sváděli vinu jeden na druhého. Hlava zpočátku tvrdil, že s prodejem alkoholu nemá nic společného, soud mu ale neuvěřil. Usvědčila ho mimo jiné Ženíškova matka, když před soudem vyprávěla, že ji navštívil a prosil, aby ho její syn neudával. Navíc šlo o láhve vody Helsinki se specifickými ornamenty, které se našly i ve stáčírně Hlavova bratra Jiřího. Soud tedy dospěl k závěru, že i Hlava byl s nelegální vodkou v kontaktu.
Změna kvalifikace vyplývá z nařízení Nejvyššího soudu
V druhém kole soudního procesu Hlava přesto vyvázl s podmínkou. Soud přihlédl k tomu, že je dosud netrestaný a že s nelegálním alkoholem neobchodoval opakovaně. Ženíškovi, který má jít za mříže na čtyři roky, přitížil fakt, že alkohol nabídl dalším lidem k pití, přestože musel minimálně tušit, že není bezpečný.
Pro výši trestu byla ale důležitá hlavně změna právní kvalifikace z úmyslného obecného ohrožení s trestní saznou osm až patní let vězení na méně závažný trestný čin ohrožování zdraví závadnými potravinami. „Tato změna vyplývá z nové judikatury Nejvyššího soudu České republiky,“ potvrdil mluvčí Krajského soudu v Ostravě Dalibor Zecha. Rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaní si ponechali lhůtu na podání odvolání.
V další části metanolové větve z Karviné padne rozsudek zřejmě příští pátek. Míchači alkoholu Šimonu Kramarčíkovi a dealerovi lihu Petru Pánkovi hrozí až dvanáct roků vězení. Zodpovídají se ze smrti tří lidí.