Vykoupíme vaše ledviny, nabízel inzerát v Mostě

Most - Před třemi dny se na několika autobusových zastávkách v Mostě objevily inzeráty, které nabízely finanční hotovost za darování lidských orgánů. Inzerát svou formulací zřejmě cílil na sociálně slabší vrstvu obyvatel.

„Máme pro vás lukrativní řešení, nabídněte nám své orgány. Výkup ledvin, jater a podobně, zaručujeme bezkonkurenční výdělek.“ Na inzerát tohoto znění upozornily strážníky cestující na autobusových zastávkách v Mostě. Inzeráty byly rozmístěny v celém centru Mostu, podle městské policie jich bylo více než třicet. „Je u nás hodně nepřizpůsobivých a lidí, kteří nemají tolik peněz. Kdyby věnovali za peníze svůj orgán, mohlo by je to mrzet celý život,“ konstatuje ředitel městské policie Bronislav Schwarz.

Strážníci inzerát ze zastávky zajistili a předali republikové policii, ta teď vyšetřuje, kdo za jeho vylepením stojí. „Naši kriminalisté prověřují, zda ve věci nejde o spáchání nějakého trestného činu,“ uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Drzostí a přímostí inzerátu byli šokováni i obyvatelé Mostu.

Telefonní číslo, uvedené na inzerátu je funkční, jeho majitel jakoukoliv spojitost s inzerátem odmítá. „Nevím, proč mi každý volá, to je nějaký omyl,“ tvrdí.

2 minuty
Reportáž Petra Baraňáka
Zdroj: ČT24

Před jakýmkoliv kontaktem s podobně laděnými inzeráty varuje i transplantační centrum, jde prý o život. „Musela by to být opravdu nezákonná a pokoutná činnost se všemi riziky pro toho potenciálního dárce,“ říká přednosta Transplantcentra pražského IKEMu Pavel Trunečka.

Podle policejní mluvčí se podobný případ na Mostecku ještě neobjevil. Oslovení odborníci důrazně varují před podobnými pochybnými nabídkami, každý podobný pokus doporučují oznámit policii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
09:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
09:04Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
včera v 16:45

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánovčera v 13:27

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
včera v 08:00

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
včera v 07:00

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026
Načítání...