Vlastník práv na Opencard žene Prahu k soudu. Chce 43 milionů

Praha – Vlastník práv na kartu Opencard eMoneyServices (EMS) se soudně domáhá na magistrátu hlavního města 42,7 milionu korun za údajně neoprávněné používání softwaru ke kartě. Pražský městský soud začne žalobu projednávat počátkem prosince. Problematickou Opencard by se měli příští týden na svém jednání zabývat pražští radní.

Karta Opencard, která slouží především jako tramvajenka, pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a je spojena s řadou kontroverzních smluv. Vedení města se s nimi neúspěšně snaží vyrovnat už řadu měsíců. Projekt doposud stál 1,35 miliardy korun.

Společnost eMoneyServices získala majetková práva k softwaru Opencard od firmy Haguess. V žalobě tvrdí, že Praha vyčerpala rozsah licence k užívání softwaru už v listopadu 2011. „Žalovaný (hlavní město Praha) pokračuje nadále ve vydávání karet se softwarem systému Opencard, avšak bez příslušného licenčního oprávnění,“ uvádí. Podle firmy tak Praha porušuje její autorská práva, a bezdůvodně se tak na její úkor obohacuje.

Firma zdůrazňuje, že magistrát opakovaně vyzývala k jednání ohledně porušování licenčních smluv a k dokoupení potřebných licencí. Nikdo prý ale nereagoval, proto zaslala Praze koncem května předžalobní upomínku k zaplacení 42,7 milionu se lhůtou do 13. června. Když se nic nedělo, obrátila se eMoneyServices na soud. Ten žalobou začne veřejně řešit 4. prosince. Ještě předtím se jí budou na svém jednání 29. října zabývat pražští radní, kteří by měli rozhodnout o dalším postupu města.

Praha původně chtěla k problematickému projektu získat od eMoneyServices majetková práva a provozovat jej sama, firma ale žádala 500 milionů korun. Dosluhující vedení magistrátu v současné době rovněž zvažuje, že by zavedlo zcela jiný systém za 40 milionů korun, který by Opencard do dvou let nahradil. Systém by mohly Praze dodat čtyři firmy, přičemž každá by dodala jednu část. Proti tomu se eMoneyServices ohradila, podle vyjádření jejího mluvčího Martina Opatrného by se firma v takovém případě obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.