Vlaky mezi Bohumínem a Břeclaví začnou po 140 letech jezdit vpravo

Břeclav - Jednu z hlavních železničních tepen u nás čeká největší provozní změna v její historii. Na trati Břeclav - Bohumín budou vlaky jezdit stejně jako ve zbytku Česka, tedy po pravé straně. Změnu, která s sebou přinese výměnu staničních hlášení či směrových cedulí, si vynutilo sjednocení pravidel evropské železniční sítě.

Proč se od roku 1872, kdy trať nechal postavit císař Ferdinand I., z Břeclavi do Bohumína jezdí vlevo, netuší ani historikové. Nejspíše se železničáři z rakousko-uherského mocnářství nechali inspirovat z Francie či Švýcarska. Každopádně zvykat si nyní musí jak zaměstnanci dráhy, tak cestující.

Například lidé čekající v Otrokovicích na vlak do Břeclavi si budou muset přejít na protější nástupiště, než byly doposud celý svůj život zvyklí. „Cestující, zvyklí vystupovat na svou stranu, mohou omylem vstoupit do kolejiště pod jedoucí vlak,“ upozornil výpravčí Milan Liczka.

Ostravská správa železniční dopravy, která za trať zodpovídá, připravila pro cestující informační kampaň. „Rozdávali jsme letáky a informace jsme dokonce natisknuli na jízdenky,“ uvedl náměstek ředitele Libor Tkáč. Na větších nádražích železničáři zmatek nepředpokládají, v Bohumíně díky změně budou vlaky projíždět rychleji.

Vlaky mezi Bohumínem a Břeclaví jezdí vpravo (zdroj: ČT24)