Varnsdorfští zastupitelé zakázali alkohol na veřejnosti

Varnsdorf - Varnsdorfští zastupitelé dnes večer schválili vyhlášku omezující v problémových lokalitách popíjení alkoholu a vysedávání na veřejných prostranstvích. Očekávají od ní, že pomůže zklidnit vyhrocenou situaci mezi místními obyvateli a Romy. Na jednání zastupitelstva, které bylo první od vypuknutí etnických konfliktů, dorazilo desetkrát víc lidí než obvykle. Značná část z nich dvě hodiny nadávala politikům kvůli tomu, že prý mohou za problémy s nepřizpůsobivými Romy ve městě, a žádala jejich demisi. Úspěch u diváků měl naopak senátor Jiří Čunek, který do města přijel na pozvání místních zastupitelů.

Obvykle chodí na varnsdorfské zastupitelstvo okolo deseti diváků, dnes jich bylo přes 100. A vedení města bylo od začátku pod palbou jejich kritiky. „Měli byste odstoupit. Demonstrovat budeme klidně každý týden, aby ti nahoře věděli, že je tu spousta naštvaných, kteří se chtějí vystěhovat jinam,“ zněla jedna z výtek nespokojeného občana.

Vedení města ale na zasedání hájil senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), který coby někdejší starosta Vsetína nechal vystěhovat Romy z centra města na periferii do kontejnerových domů a některé i za hranice Zlínského kraje. „Neexistuje město, krom Prahy, které by tohle umělo dlouhodobě vyřešit. U nás to vypadá, že se to vyřešilo, ale tak to není. Tak dobrý starosta jsem také nebyl a prostředků jsem na to také neměl dost,“ prohlásil Čunek.

Vstup Jana Stuchlíka (zdroj: ČT24)

Přesto zkusil Čunek poradit alespoň nepřizpůsobivé po vsetínském způsobu vystěhovat za město. „Tím přestěhováním z města se neuvěřitelně vypařilo to napětí, které mezi starousedlíky bylo. Oběma stranám to prospělo,“ řekl.

Podle poslankyně Ivany Řápkové (ODS) je vznik vyloučených lokalit po celém Česku systémovým problémem, který využívají extremisté. „Ale že k nim pak místní inklinují, tomu se divit nelze. Nikdo jiný se jich příliš nezastane,“ dodala Řápková, jež coby bývalá primátorka Chomutova zavedla exekuce majetku lidí, kteří městu dlužili na poplatcích za služby. Exekutor najatý městem v únoru 2009 zabavil dlužníkům i část sociálních dávek přímo při jejich vyplácení. Soud poté rozhodl, že to bylo nezákonné.

Když po dvou hodinách Čunek a Řápková odjeli a emoce se uklidnily, bavili se zastupitelé i o tom, jak naloží s městskou ubytovnou v ulici T. G. Masaryka. Ubytovna je jednou ze dvou nejproblémovějších lokalit ve městě a často k ní pochodují nespokojení občané. Zastupitelstvo nakonec schválilo smlouvu s poradenskou firmou, která má městu pomoci s žádostí o evropské dotace na přestavbu objektu. „Za stávající situace si troufnu říct, že bychom měli ty peníze dostat, aspoň takové mám náznaky,“ prohlásil vedoucí městského Centra sociálních služeb Karel Jiřišta.

Polovinu budovy chce město přestavět na sociální byty a celkově snížit její kapacitu. „A během té rekonstrukce by se měl počet obyvatel objektu výrazně snížit, což také hodně pomůže řešení problémů,“ řekl místostarosta Karel Dubský (ODS).