V Olomouci otevřela svou další sezonu semínkovna. Nabízí i exotické osivo

Semínka exotické ačokči, koukolu polního či divokých rajčat si mohou odnést zájemci z takzvané semínkovny, která se po zimě znovu otevřela v botanické zahradě olomoucké přírodovědecké fakulty. Semínka rostlin tak může v sáčcích získat každý pěstitel, ze své sklizně pak obratem semínka zase může dodat.

Dodržet však musí určité zásady, uvedla Martina Vysloužilová z přírodovědecké fakulty. V Olomouci je semínkovna otevřena druhým rokem, je součástí celorepublikové platformy založené na dobrovolném sdílení semen rostlin.

Mezi hlavní pravidla provozu semínkovny patří, že si má každý vybrat tolik, aby zbylo na ostatní. Po vypěstování rostlin by měl pěstitel nechat část na sklizeň semínek a přebytky odnést zpět do semínkovny. Cílem komunity je také zachování starých místních krajových odrůd a šíření méně známých plodin a rostlin.

Nabízíme alternativu pro zahrádkáře, kteří nechtějí podporovat velkoprodukci obchodních řetězců. Snažíme se o co největší zachování lokální produkce. Přijde k nám třeba zahrádkář z Lazců a vymění si semínka od pěstitele ze Slavonína. Což je skvělé a máme radost, že je o tuto občanskou aktivitu stále větší zájem.
Václav Dvořák
ředitel Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého

Pro osivo si chodí nebo jej donesou zahrádkáři, kteří většinou sdílejí rostliny z vlastních loňských výpěstků. Přijít může kdokoli, začátečník i pokročilý a zkušený pěstitel. Semínkovna je podle ředitele botanické zahrady složená ze tří částí.

„Jsou tam uložena semínka užitkových, okrasných rostlin a léčivých bylinek. Máme různé druhy koření, ale i rajčata, fazole, lichořeřišnice či staročeskou řepu. Seznam je dostupný na internetu a neustále jej aktualizujeme,“ doplnil Václav Dvořák, ředitel Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Podrobnosti a instrukce k provozu semínkovny najdete na její facebookové stránce.

Z okrasných rostlin je tak podle seznamu k mání například aksamitník, nestařec či dřín. Z léčivých rostlin a bylin si mohou zájemci odnést například semena srdečníku obecného, slézové růže či šalvěje. Zahrádkáře potěší semena různých druhů rajčat, fazolí či dýní.

Projekt v Česku vznikl v roce 2015

Iniciativa Semínkovna vznikla v Česku v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Existuje už na 40 podobných míst, která provází heslo Sázej, sdílej, sklízej. Na jiné, vědecké bázi funguje také odborná výměna semen mezi světovými botanickými zahradami, doplnila Vysloužilová.

Pravidla semínkovny
Zdroj: ČT24

Podobných burz, kde si zájemci můžou vyměnit nebo i půjčit osivo, už je v Česku přes šedesát. Jedno z posledních vzniklo v Žatci. Nápad přišel před třemi lety z Francie.

„Semínkovna funguje podobně jako klasická knihovna. Půjčíte si semínka, vypěstujete rostlinku a z ní ta semínka zase vrátíte,“ popisuje zakladatelka semínkovny v Lounech Veronika Kyčera Kučerová. Založit ji může každý, přijít také. Jejich seznam je dostupný na internetu.  

Události: Semínkoven přibývá, je jich už přes šedesát (zdroj: ČT24)