V Olomouci bude jezdit tramvaj s antikolizním systémem

3 minuty
Události v regionech: Olomouc má první chytrou tramvaj
Zdroj: ČT24

Do Olomouce dorazila první z devíti nových tramvají, které mají zvýšit bezpečnost provozu ve městě. Vybavená je moderním systémem, který je schopný rozlišit překážku a případně i sám zastavit. Vozidla budou obsluhovat převážně linky 3 a 5. Na nich totiž není točna, a jsou tam tak potřeba oboustranné soupravy.

Nová olomoucká tramvaj umí sama zastavit, pokud vyhodnotí, že by mohlo dojít ke kolizi. Tramvaj umí na nebezpečí upozornit i řidiče více než vteřinu před nehodou. „V případě hrozící kolize se ozve zvuk a zároveň se zobrazí varovná ikonka,“ popsal teamleader antikolizního systému Škoda digital Michal Mrázek.

„Používáme dosah sto metrů pro velké objekty typu jiná tramvaj, osobní nebo nákladní automobil. Na padesát metrů detekujeme člověka, dítě na čtyřicet osm metrů,“ řekl technický ředitel pro digitalizaci Škoda group Jan Hušák.

Novinka by měla zabránit i opakování neštěstí ze září roku 2023, kdy tramvaj na zastávce Výstaviště Flora usmrtila důchodkyni, která při vystupování spadla do kolejiště. „Ten nový vůz je vybaven kamerami pro snímání mrtvých úhlů a tam by v tom určitě pomohl,“ podotkl šéf představenstva olomouckého dopravního podniku Jaroslav Michalík.

Nové soupravy nahradí nejstarší typ tramvaje, u kterého k neštěstí došlo, zkonstruovaný v padesátých letech. První prototyp by měl vyjet do ostrého provozu v prvním únorovém týdnu, dalších osm ho doplní v průběhu roku.

Pro cestující pak bude jízda komfortnější díky vyhřívaným sedačkám nebo interiéru ošetřeného nanotechnologií proti zápachu a bakteriím. „Jsou zde například takové detaily jako USB port, nově také sčítací rámy ve všech dveřích. To je důležité z hlediska plánování a konstrukce jízdních řádů,“ popsal místopředseda představenstva dopravního podniku Pavel Zatloukal. Budou tak ihned vědět, které spoje jsou vytíženější, a budou moci reagovat změnou jízdního řádu nebo počtem nasazených vozidel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Drony v Plzni doručují zdravotnický materiál na nedostupná místa

Plzeňské městské drony jako první v Česku začínají testovat transport zdravotnického materiálu. Prověřit má lety takzvaných přepravních dronů na místa, kam mají sanitky ztížený dojezd. Pomoci mají primárně v akutních případech. Jedná se o společný projekt se záchranáři.
před 11 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V Plzni začalo bourání pavlačových domů, nahradí je silniční okruh

Ředitelství silnic a dálnic v pondělí začalo s bouráním komplexu tří vybydlených pavlačových domů v Jateční ulici v Plzni. Dřív vyloučenou lokalitou povede silnice, která se stane součástí východního obchvatu města. Jeho stavba začne v roce 2031, otevřen má být o čtyři roky později. Demoliční práce zdržel nález azbestu a nyní je ovlivňuje mrazivé počasí. Skončit by měly v květnu.
17. 2. 2025

Kulhánek s prezidentem jednal o povodních, Vrběticích či bydlení

Prezident Petr Pavel se v pondělí odpoledne na Pražském hradě setkal s ministrem pro místní rozvoj (MMR) Petrem Kulhánkem (STAN). Na programu byla podpora bydlení, digitalizace stavebního řízení nebo plán ministerstva na pomoc slabším regionům. Rovněž hovořili o pomoci povodněmi zasaženým oblastem. Tématem jednání byla také sanace území v okolí Vrbětic na Zlínsku, kterou podle ministra nadále probírají resorty pro místní rozvoj, obrany, vnitra i financí.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další tři týdny by podle dlouhodobého výhledu počasí měly být teplotně průměrné.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Soud znovu osvobodil pětici viněnou z podvodu při stavbě elektrárny Ševětín

Pražský městský soud v pondělí znovu osvobodil pět lidí obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Čtyři muže a jednu ženu vinila státní zástupkyně z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby solární elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun. Rozhodnutí soudu je nepravomocné. Žalobkyně proti němu podala odvolání. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
17. 2. 2025
Načítání...