Ústecký kampus není kulturní památkou. Univerzita má volné ruce

Ústí nad Labem - Budova bývalé chirurgie v areálu ústeckého univerzitního kampusu není kulturní památkou. Ministerstvo kultury v tomto smyslu potvrdilo své srpnové rozhodnutí. Univerzita Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) tak může objekt zbourat.

O tom, že budova není kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo už loni v srpnu. Výroková část rozhodnutí však byla po čtyřech měsících napadena rozkladem a ministryně kultury Alena Hanáková zahájila přezkumné řízení tohoto rozhodnutí.

Prohlášení za kulturní památku by škole znemožnilo postavit na místě novostavbu

„Pro UJEP to byla velmi nepříjemná situace,“ říká rektor univerzity René Wokoun. Univerzita totiž chce zchátralý objekt strhnout a na jeho místě postavit nový. Měla by tu sídlit přírodovědecká fakulta. Prohlášení budovy památkou by celou věc zkomplikovalo. Vláda univerzitě přislíbila dotaci na demolici a novostavbu, na rekonstrukci by škola údajně nedostala ani korunu. Podle vedení UJEP bylo ohroženo 590 milionů korun na výstavbu nového objektu, které by instituce měla vyčerpat do roku 2015. Kvůli přezkumnému řízení musela UJEP započaté práce na demolici a výstavbě zastavit.

Nyní má univerzita v rukou ministerské rozhodnutí, že přezkumné řízení rozhodnutí ministerstva kultury se na základě rozkladu podaného univerzitou zastavuje, uvedla mluvčí UJEP Jana Šiková. Podle ní tím bylo potvrzeno původní rozhodnutí ministerstva o neprohlášení pavilonu za kulturní památkou.

„Z tohoto rozhodnutí mám velkou radost. Umožňuje nám pokračovat v práci. Jsme připraveni a opět začínáme rychle jednat,“ podotkl Wokoun s tím, že pozastavené práce na odstranění pavilonu A a výstavbě nového objektu budou okamžitě zahájeny.

Jan Stuchlík o novém univerzitním kampusu (zdroj: ČT24)