Univerzita Karlova vybrala dva nejlepší projekty kampusu v Albertově

Kampus Albertov by se měl stát největší výstavbou Univerzity Karlovy v centru Prahy za posledních sto let. Z architektonické soutěže teď vzešly dva slibné návrhy. S jejich autory bude univerzita jednat a rozhodne, jak budou dvě nová výzkumně-vzdělávací centra na pražském Albertově vypadat.

Podobu kampusu přiblížila architektonická soutěž, kterou vyhrál návrh studia Znamení čtyř - architekti. Druhou cenu získalo studio Atelier M1 architekti. Prvního kola se přitom zúčastnilo 33 ateliérů a studií. Vedle požadavků univerzity se museli autoři návrhů vypořádat také se zasazením budov do prostředí Albertova.

U vítězného návrhu porota ocenila urbanistický přístup, charakter vstupních partií, otevřená atria a celkovou propracovanost. Vítězné řešení podle ní představuje nejsolidnější základ pro to, aby se centra dala postavit podle představ investora.

Porota dbala na to, aby podoba nového vědeckého centra vhodně doplňovala historický ráz této části Prahy 2, aby byl zachován její genius loci a vytvořen jedinečný prostor pro budoucí práci a setkávání vědců a studentů.
Tomáš Zima
rektor Univerzity Karlovy
rektor Univerzity Karlovy

Centra by měla začít fungovat v roce 2022. S autory obou oceněných návrhů teď bude Univerzita Karlova jednat. Vítězné modely budov Biocentra a Globcentra totiž sice byly zasazeny do modelu Albertova, ale není jisté, zda právě ony budou na tomto místě stát. „Podle soutěžních regulí budou osloveni nositelé první a druhé ceny a poběží jednací řízení bez uveřejnění podle podmínek, které jsou dané. Na základě toho se rozhodne, pak se bude realizovat projekt,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Biotechnologie i dynamika klimatických změn

Kampus Albertov by měl zahrnovat budovy Biocentra a Globcentra. Biocentrum se bude věnovat poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity. Výzkum v Globcentru bude zaměřen na jednotlivé aspekty globálních změn. Jde například o dynamiku klimatických změn planety, změny rozšíření organismů, přírodní ohrožení a rizika nebo dynamiku šíření živočišných druhů i vegetace.

Se všemi návrhy z prvního i druhého kola architektonické soutěže se budou moci odborníci i veřejnost seznámit od 10. října do 6. listopadu na výstavě v Křížové chodbě Karolina. Vstup bude zdarma.