Štefánikův most postavili jako Švermův

Praha - Dlouhá staletí vedl přes Vltavu v Praze jediný most - Karlův. Teprve v roce 1841 byl otevřen předchůdce nynějšího mostu Legií, o devět let později byl do provozu uveden železniční Negrelliho viadukt. Čtvrtým pražským vltavským mostem se v květnu roku 1868 stal most císaře Františka Josefa I., předchůdce dnešního Štefánikova mostu. V současnosti je v Praze přes Vltavu 19 mostů, z toho 12 silničních, čtyři železniční, dva pro pěší a jeden tramvajový. Silniční a tramvajový Štefánikův most, který se léta nazýval Švermův, byl do provozu uveden 29. září 1951.

Visutý řetězový most byl pojmenován po císaři Františku Josefu I., lidově byl ale nazýván Eliščin podle císařovy manželky Alžběty (Elišky). Most se stavěl od roku 1865 a slavnostně otevřen byl 13. května 1868 - tomu byl rakousko-uherský mocnář osobně přítomen. Autory projektu byli angličtí inženýři Rowland Mason Ordish, William Henry Le Feuvre a Max Am Ende.

Od roku 1919 do 1940 se most nazýval Štefánikův, pak pět let most Leoše Janáčka a v letech 1945-1947 opět Štefánikův most. V roce 1941 byl z havarijních důvodů vyřazen z provozu a paralelně bylo postaveno dřevené provizorium i pro provoz tramvají. Most byl demontován v roce 1947, nejcennější části (pohyblivá ložiska s částmi lan a litinového cimbuří) byly uloženy v depozitáři technického muzea na Invalidovně.

Most císaře Františka Josefa I., předchůdce Štefánikova mostu
Zdroj: ČT24/Wikipedia

Výstavba nového železobetonového mostu, pojmenovaného po zakládajícím členu KSČ Janu Švermovi, začala na začátku roku 1949. Most je dlouhý 243 metrů a tvoří ho tři segmentové oblouky o rozpětí 59 až 65 metrů. Šířka mostovky je 24,4 metru. Autory projektu byli Oldřich Širc, Vlastislav Hofman a Václav Dašek.

Při výstavbě byly vůbec poprvé použity skruže z ocelových trubek, tvořící vylehčené vzdušné konstrukce. Místo neosvědčené asfaltové dlažby, použité na Jiráskově mostě, bylo zde použito malých žulových kostek 12x12 cm. Zatěžkávací zkouška proběhla 26. září 1951 a pravidelný provoz byl zde zahájen 29. září 1951.

Komunikačně most spojuje Revoluční třídu, hranici mezi Starým a Novým Městem a Letenský tunel, vybudovaný v letech 1949-1953. Nedaleko mostu byla v letech 1969-1999 umístěna socha Jana Švermy, v roce 1997 byl ale most přejmenován opět na Štefánikův. Zatím poslední velká rekonstrukce mostu se uskutečnila v roce 2007. Byla kompletně vyměněna vozovka, dlažbu nahradil asfalt a most se dočkal i nového středního tramvajového pásu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Kamiony s odpadem z vyřazených letadel odjely z Bruntálska zpět do Německa

Jiříkov na Bruntálsku opustily kamiony s nelegálním odpadem z vyřazených letadel a nefunkčních větrných elektráren. V obci byly odstavené. Na jejich návratu do Německa se domluvilo ministerstvo životního prostředí s německou stranou. Kamiony byly na Bruntálsku odstaveny několik dní. Jejich odjezd zkomplikoval sníh.
před 12 hhodinami

Na trať mezi Prahou a Českou Třebovou mohou už jen vlaky s ETCS

Železniční trať mezi stanicemi Praha-Běchovice a Česká Třebová přešla do výhradního provozu se zabezpečením ETCS. Zabezpečovací systém je tak aktuálně asi na 620 kilometrech tratí v České republice. Kromě vyšší bezpečnosti dopravy má umožnit také budoucí zvýšení rychlosti vlaků. Systém se v minulosti potýkal s výpadky spojení mezi vlakovou a traťovou částí, důsledkem je pak zastavení vlaku. Vlaky s ETCS mívají i problémy při nízkých teplotách.
před 13 hhodinami

Znojemané v referendu rozhodnou, co s lázněmi a hasičskou zbrojnicí

Obyvatelé Znojma budou v referendu hlasovat o tom, co má město udělat s bývalou hasičskou zbrojnicí v Pražské ulici a budovou městských lázní na náměstí Svobody. Ze zbrojnice by mohl být městský „superúřad“, z lázní bazén, sportovní hala, knihovna, tržnice nebo volnočasové centrum. Vedení města chce obyvatelům své záměry postupně představit, chystá i panelovou výstavu. Referendum se bude konat v sobotu 29. března 2025.
před 15 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 17 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

V případu mučení vězně uložil soud dozorcům podmíněné tresty

Okresní soud v Karlových Varech potrestal čtveřici dozorců věznice v Ostrově podmíněnými tresty kvůli neoprávněnému použití taseru na vězně. Dnes už bývalý dozorce Petr Kubík dostal za mučení a jiné nelidské zacházení trest dva a půl roku s podmíněným odkladem na tři roky. Třem dalším dozorcům, kteří jednání přihlíželi, soud uložil za zneužití pravomoci úřední osoby a nezabránění trestnému činu tresty na rok s podmíněným odkladem na patnáct měsíců. Verdikt je nepravomocný.
před 17 hhodinami
Načítání...