Recept na sociální smír se hledá už 15 let

Varnsdorf – Do nejsledovanějšího tuzemského regionu současnosti se dnes opět soustředí pozornost policistů, radikálních skupin i reportérů. Ve Varnsdorfu se už po sedmé koná demonstrace místních s souvislosti s nepřizpůsobivými obyvateli města a bezpečností. Na řádně ohlášený pochod místních občanů se ve čtvrtek ohlásili i příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kterých podle policejního odhadu může být i přes 100. Jejich zatím jediná oficiální návštěva města skončila minulý týden dosud nejtvrdším střetem s policií. Policie opět chystá přísná opatření. Na bezpečnost má dohlížet 300 povolaných policistů.

Tentokrát se nacionalisté chtějí přidat k dříve ohlášenému mítinku a následnému pochodu, svolanému skupinkou místních. Na náměstí Edvarda Beneše se sejdou ve 14:00 a pak vyrazí na pochod směrem k ubytovně Sport, obývané sociálně slabými, zejména Romy. K ní se demonstranti pokoušeli už čtyřikrát neúspěšně proniknout, tentokrát ale mají vše řádně ohlášené. Už od 10:00 si bude vysvětlovat problémy s občany i vedení města na debatě v sálu kina.

„Celá záležitost byla konzultovaná s policií, je to už sedmá demonstrace ve městě. Jsou to věci, které oslabují město jako takové, nálada se zhoršuje a napětí ještě víc stoupá,“ uvedl místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský. Původně měl být sobotní mítink jen v režii místních, kteří sice už čtyři ze šesti demonstrací nasměrovali k romským ubytovnám, s policií se ale nestřetli. Ve čtvrtek se pozvánka na sobotní akci objevila i na webu DSSS.

Neohlášené pochody místních obyvatel policie dosud tolerovala a omezila se jen na zahrazování cesty. „Tohle ale nebude ten případ, pokud s námi budou bojovat, zasáhneme tvrdě,“ řekla krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. „Víme o tom, že pravicoví radikálové mají přijet. Mohlo by jich být i přes stovku, takže nasadíme minimálně 300 policistů,“ dodala.

V centru Varnsdorfu radnice pořádá od 10:00 veřejnou diskuzi s občany celého města, kteří se mohou k problému sociálního soužití a kriminality ve městě vyjádřit. „Neradi vidíme to, když se do lidí buší obuškama. To je to poslední, co bychom ve městě chtěli, natož rozbité výlohy atd. Děláme všechno proto, aby město zůstalo klidné, aby se ty věci řešily v poklidu, za stolem,“ dodal Dubský.

Na severu Čech napětí rostlo už delší dobu, počátkem srpna se ale situace vyhrotila. Prvním vážným incidentem byl útok skupiny pěti mladých Romů, kteří se po konfliktu s obsluhou herny v Novém Boru vrhli na osazenstvo mačetami. Dva útočníky policie stále hledá. Incident ze 7. srpna poprvé přiměl stovky lidí, aby na náměstí demonstrovaly proti sociálním poměrům a bezpečnosti ve městě. Od té doby se pouliční protesty přenesly i do okolního Rumburku a právě Varnsdorfu.

Před týdnem se demonstrace účastnilo asi 1 000 lidí a brzy se změnila v boj mezi policejními těžkooděnci a extremisty, při němž létaly z jedné strany lahve a kameny, z druhé potom dělbuchy, slzný plyn a proud z vodního děla. Celkem 37 lidí bylo zadrženo a šest zraněno. Policie následně obvinila pět lidí a možná ještě nepůjde o konečné číslo.

Recept na sociální smír se hledá už 15 let 

I v minulých letech násilné konflikty s nepřizpůsobivými často zažíval hlavně sever Čech, sociální střety se však vyskytly i v městech z jiných regionů. Nejde přitom o nově vzniklý problém. Na problém sociálně vyloučených skupin u nás upozorňovaly neziskové organizace už v polovině 90. let. První ucelená studie vznikla v roce 1997. Podílel se na ní také novinář Petr Uhl, který se později stal prvním vládním zmocněncem pro lidská práva. Za jeho působení vznikl institut romských poradců, dětem ve školách poprvé začali pomáhat romští asistenti a vznikla první koncepce romské integrace.

  • Petr Uhl zdroj: ČT24
  • Džamila Stehlíková autor: Jindřich Mynařík, zdroj: Isifa/Lidové noviny

V roce 2007 dostávají lidská práva a menšiny ministerské křeslo, do kterého sedá Džamila Stehlíková. Zavedla agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách, která dnes pracuje ve 26 městech. Stehlíkovou po dvou letech vystřídal Michael Kocáb, který podle svých slov přišel se skutečně konkrétní koncepcí na začlenění romské menšiny. Zatím zůstalo však u pouhého schválení vládou Jana Fischera a to i poté, co se vládní zmocněnkyní stala Monika Šimůnková. „Ta koncepce je velmi široká a je tam mnoho opatření a je důležité si říci, která ta opatření jsou skutečně realizovatelná v praxi,“ komentovala Šimůnková.

  • Michael Kocáb zdroj: ČT24
  • Monika Šimůnková autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK

Vláda zatím chystá Strategii proti sociálnímu vyloučení. Ta počítá například s výukou finanční gramotnosti na základních a středních školách, navázáním sociálních dávek na školní docházku dětí i s bojem proti lichvě. Vládní strategie bude stát miliardy, v důsledku má ale vydělávat. Zda další koncepce zůstane jen na papíře, ukážou nejbližší dny – iniciativu v romské otázce zatím přebírají sami občané a radikální politická uskupení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Kamiony s odpadem z vyřazených letadel odjely z Bruntálska zpět do Německa

Jiříkov na Bruntálsku opustily kamiony s nelegálním odpadem z vyřazených letadel a nefunkčních větrných elektráren. V obci byly odstavené. Na jejich návratu do Německa se domluvilo ministerstvo životního prostředí s německou stranou. Kamiony byly na Bruntálsku odstaveny několik dní. Jejich odjezd zkomplikoval sníh.
před 13 hhodinami

Na trať mezi Prahou a Českou Třebovou mohou už jen vlaky s ETCS

Železniční trať mezi stanicemi Praha-Běchovice a Česká Třebová přešla do výhradního provozu se zabezpečením ETCS. Zabezpečovací systém je tak aktuálně asi na 620 kilometrech tratí v České republice. Kromě vyšší bezpečnosti dopravy má umožnit také budoucí zvýšení rychlosti vlaků. Systém se v minulosti potýkal s výpadky spojení mezi vlakovou a traťovou částí, důsledkem je pak zastavení vlaku. Vlaky s ETCS mívají i problémy při nízkých teplotách.
před 13 hhodinami

Znojemané v referendu rozhodnou, co s lázněmi a hasičskou zbrojnicí

Obyvatelé Znojma budou v referendu hlasovat o tom, co má město udělat s bývalou hasičskou zbrojnicí v Pražské ulici a budovou městských lázní na náměstí Svobody. Ze zbrojnice by mohl být městský „superúřad“, z lázní bazén, sportovní hala, knihovna, tržnice nebo volnočasové centrum. Vedení města chce obyvatelům své záměry postupně představit, chystá i panelovou výstavu. Referendum se bude konat v sobotu 29. března 2025.
před 15 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 17 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

V případu mučení vězně uložil soud dozorcům podmíněné tresty

Okresní soud v Karlových Varech potrestal čtveřici dozorců věznice v Ostrově podmíněnými tresty kvůli neoprávněnému použití taseru na vězně. Dnes už bývalý dozorce Petr Kubík dostal za mučení a jiné nelidské zacházení trest dva a půl roku s podmíněným odkladem na tři roky. Třem dalším dozorcům, kteří jednání přihlíželi, soud uložil za zneužití pravomoci úřední osoby a nezabránění trestnému činu tresty na rok s podmíněným odkladem na patnáct měsíců. Verdikt je nepravomocný.
před 18 hhodinami
Načítání...