Provoz s ohledem na cestující a městské části slibuje nový šéf ROPIDu

Praha – Do vedení organizace ROPID, která zodpovídá za provoz městské a příměstské veřejné dopravy v Praze a okolí, nastoupil nový ředitel Petr Tomčík. Za své cíle označil navázání užší spolupráce s radnicemi a cestujícími, za klíčové považuje i přípravy na sloučení Pražské integrované dopravy s jejím protějškem ve Středočeském kraji.

V Praze by mohla skončit nekonečná válka mezi radnicemi a městskou společností, která objednává veřejnou dopravu a určuje její jízdní řády. Při posledních velkých změnách si městské části stěžovaly, že s nimi ROPID dostatečně nejednal, jeho nový ředitel to chce změnit. „Mojí prioritou je stabilizace sítě linkového vedení v Praze, její přizpůsobení skutečným potřebám cestujících a otevřenější komunikace s městskými částmi, městy i obcemi včetně širšího zapojení veřejnosti,“ uvedl při svém nástupu do funkce.

Konkrétní očekávání přednesl také náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD): „Tím hlavním bude racionalizace městské hromadné dopravy tak, aby co nejlépe sloužila potřebám Pražanů a zároveň byla v souladu s rozvojem metropole. Mezi dílčí úkoly potom patří například větší zapojení železnice.“

Petr Tomčík
Zdroj: ČT24/ČTK/ROPID

Vedle změn v dopravě uvnitř města chce Tomčík zjednodušit i cestování z metropole do středočeského regionu. „Je potřeba dokončit nastartovaný proces sjednocování dopravního systému Prahy a Středočeského kraje a také pracovat na nastavení nových dlouhodobých smluv s dopravci, kterým současné smlouvy končí v roce 2019,“ podotkl.

O propojení Pražské a Středočeské integrované dopravy, tedy systémů, které v některých případech provozují paralelní linky, se začalo hovořit po pádu středočeského hejtmana Davida Ratha, který se stavěl ostře proti ROPIDu, zvažoval i jeho úplné vypovězení ze Středočeského kraje. Jeho nástupci však začali s Prahou jednat o užším propojení veřejné dopravy. První vlaštovkou bylo zapojení linek z Mělnicka a Neratovicka do systému PID.

Petr Tomčík (34) vystudoval Fakultu dopravní a Masarykův ústav vyšších studií ČVUT. V oblasti veřejné dopravy v Praze působil v roce 2002, kdy krátce pracoval v dopravním podniku v oddělení zastávkové služby a preference MHD. Především se ale živil jako konzultant, projektant a projektový specialista.

ROPID je klíčová instituce pražské MHD. Město organizaci založilo v roce 1993, aby zajistilo integraci jednotlivých druhů veřejné dopravy ve městě do jednotného systému se společným jízdným. Výsledkem je současná podoba, kdy lze na společný tarif cestovat nejenom metrem, tramvajemi a městskými autobusy, ale také příměstskými autobusovými linkami a regionálními železničními linkami S. ROPID zodpovídá za smlouvy s jednotlivými dopravci a také za jízdní řády. Z vůle ROPIDu proběhla i rozsáhlá reorganizace MHD v roce 2012.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Rozdělování financí mezi kraje je nespravedlivé, volají hejtmani

„Já si myslím, že každý občan si zaslouží, aby žil v kraji, který je spravedlivě financovaný (...). V tomto my teď nežijeme a myslím si, že je potřeba to narovnat,“ domnívá se hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podobně na situaci nahlíží i lídr Pardubického kraje Martin Netolický (nestr.) a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Předseda Rady Asociace krajů a šéf Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) má v tomto směru ambici představit vládě dohodu, kterou podpoří minimálně třináct ze čtrnácti krajů.
před 14 hhodinami

Soud přiznal dědičce rodu Walderode nárok na některé pozemky na Jablonecku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že dědička rodu Walderode Johanna Kammerlanderová má nárok na některé požadované pozemky na Jablonecku. Odmítl dovolání Státního pozemkového úřadu a obce Jenišovice. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Restitučními nároky rodiny se zabývá také soud v Semilech, který nedávno rozhodl, že Kammerlanderové náleží mobiliář státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově.
před 14 hhodinami

VideoKde chybí pobočky, jezdí úředníci pomáhat s daňovými přiznáními přímo do terénu

Úředníci finančního úřadu Moravskoslezského kraje vyjíždějí pomáhat správně podat daně, navštíví proto obce bez pobočky jako jsou Hlučín, Český Těšín nebo Vítkov. Úředníci dle regionální mluvčí Finančního úřadu Petry Homolové začali s výjezdy v pondělí, kdy navštívili Orlovou a Bohumín. Navštívilo je skoro šest stovek lidí, kteří podali 570 daňových přiznání. Prvního dubna končí termín pro podání papírového daňového přiznání, termín čtvrtého května platí pro přiznání daně elektronicky a uzávěrka prvního července se týká jen osob podávajících přiznání prostřednictvím daňových poradců a advokátů, vysvětlila Homolová.
před 17 hhodinami

VideoŽháři zapálili auto obecnímu zastupiteli. Okolnosti popsali Reportéři ČT

V Hluboké nad Vltavou došlo ke scéně připomínající divoká devadesátá léta. Dva muži v noci ve městě zapálili auto tamního zastupitele Martina Vebera (KDU-ČSL). Pouhé dva dny před tím zastupitelstvo na bouřlivém zasedání rozhodovalo o prodeji městských pozemků, který Veber kritizoval. I když město prodej nakonec odsouhlasilo, zájemce o pozemky hned následující den svoji nabídku stáhl. A pár hodin nato Veberovi shořelo auto. Vedení radnice útok odsoudilo, o jeho motivu nechce spekulovat. Veber kritizoval také výstavbu lávky přes Vltavu dokončenou v roce 2022 a výhrady měl i ke stavbě zimního stadionu, která začala minulý měsíc. Policisté mezitím zadrželi dva žháře. Proč auto zapálili, zatím nesdělili. Okolnosti celé události pro Reportéry ČT přiblížili Michael Fiala a Karel Vrána.
před 20 hhodinami

Při nehodě na Českolipsku zemřel člověk, deset dalších utrpělo zranění

Střet dvou osobních aut a minibusu v Sosnové u České Lípy nepřežil jeden člověk, deset dalších utrpělo zranění. Kvůli velkému počtu zraněných zdravotnická služba aktivovala traumaplán, který určuje postup při vážnějších událostech. Silnice první třídy číslo 9 byla od pondělního večera uzavřená. Při cestě k nehodám se střetla jedna sanitka s jiným vozem, při této srážce nikdo zranění neutrpěl, vyplývá z informací od mluvčích policie a záchranné služby.
16. 3. 2026Aktualizovánovčera v 03:31

Video„Pardubická chobotnice“. Reportéři ČT zmapovali kauzu, v níž čelí obvinění exprimátor

V Pardubicích stojí před soudem exprimátor a někdejší člen ANO Martin Charvát. Před více než dvěma lety policie při rozsáhlém zásahu zatkla jeho a dalších osmnáct lidí a obvinila je z pokusu o ovlivňování veřejných zakázek. Postupně se vyjasnilo, že jde o dvě odlišné věci. Na jedné straně o ovlivňování menších zakázek úředníky na radnici a na straně druhé o tendr na stavbu parkovacího domu, který byl v té době už zhruba půldruhého měsíce ve výstavbě. Exprimátor, jeho někdejší náměstkyně Helena Dvořáčková a Jozef Koprivňanský z druhé větve kauzy skončili dokonce na čas v takzvané koluzní vazbě, aby nemohli ovlivňovat svědky. Kauza se týkala právě i nižších úředníků a podnikatelů, z nichž někteří se už k machinacím se zakázkami přiznali a přijali soudem potvrzený trest. O kauze, kterou pro Reportéry ČT zmapoval Tomáš Vlach, se proto mluvilo jako o pardubické chobotnici.
16. 3. 2026

Shoda jen ve dvou případech. Ve studii o defibrilátorech se manipulovalo, píší SZ

Loňská interní prověrka v olomoucké fakultní nemocnici (FNOL) odhalila rozsáhlé úpravy dokumentace lidí zařazených do mezinárodní studie o defibrilátorech. Plná shoda mezi studijní dokumentací, kritérii studie a daty nemocničního elektronického systému byla zjištěna pouze u dvou z přibližně sedmi desítek olomouckých kardiaků. Ukázal to již loni interní audit, uvedl v pondělí portál Seznam Zprávy. Případ dál vyšetřuje policie.
16. 3. 2026Aktualizováno16. 3. 2026

Rozbor ve vodovodním řadu v Holubicích u Prahy prokázal chemikálie

Ve vodovodním řadu v Holubicích u Prahy ukázal rozbor přítomnost nebezpečného xylenu a ethylbenzenu, do vody se dostaly při údržbě vodojemu. Následně si obyvatelé stěžovali, že voda z řadu zapáchá. Vodárny zajistily pitnou vodu z cisteren. Příčinu kontaminace Středočeské vodárny jako provozovatel sítě odstranily a pokračují práce na odstranění následků havárie včetně čistění komor vodojemu Kozinec, informovala obec na webu. Mluvčí Středočeských hygieniků Dana Šalamunová sdělila, že lidé by vodu neměli pít.
16. 3. 2026Aktualizováno16. 3. 2026
Načítání...