Pozor na výhodné půjčky, varují po povodních starostové

Liberec - Před výhodnými půjčkami varují starostové obyvatele vyplavených obcí v Libereckém kraji. S nabídkami úvěrů se setkali v letácích přímo na ulicích. K varování se přidává také úřad práce. Čím dál větší počet jeho klientů čelí exekucím nebo již zbankrotovalo. Úvěrové společnosti se ale od nabídek v postižených oblastech distancují.

Rychlá půjčka. Odklad splátek. Nabídky se objevily ve schránkách, vyplaveným lidem je ale nabízeli i obchodní zástupci na ulicích. Starostka Višňové dostala dokonce mail, aby nabídku výhodných půjček šířila mezi občany. Odmítla. Obává se ale, že lidé si v těžké situaci nakonec půjčí. Touha zase normálně bydlet je velká. „Lidé třeba nechtěli na dobu, než se dají dohromady, starší lednici, ale hned chtěli novou,“ řekla starostka.

Nabídky půjček, ale i koupě domů, většinou neidentifikovatelné, se objevily hned po povodni. „Občany můžu varovat jen před tím, aby nenalétli. Takovéto půjčky jsou velmi nebezpečné,“ konstatoval Michael Canov, starosta Chrastavy. Oslovené úvěrové společnosti odmítají, že by své nabídky zaměřily na postižené obce. „Naopak manažeři společnosti dali svým obchodním týmům na severu Čech jasný pokyn, aby v postižených oblastech proaktivně nenabízeli nové půjčky,“ prohlásil Tomáš Fiala, mluvčí Provident Financial. „Leták, který dostane člověk do schránky, negarantuje, že potom půjčku dostane,“ dodala mluvčí Home Credit Eva Řimňáčová.

2 minuty
Reportáž Milana Brunclíka
Zdroj: ČT24

Úřad práce přesto obnovil kurzy finanční gramotnosti, ve kterých lidem vysvětluje, na co dát při sjednávání půjčky pozor. „Jsou to přesně ty situace, do kterých by se dostali naši uchazeči, to znamená dluhové pasti,“ řekla ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková.

Zatopená Chrastava
Zdroj: ČT24/Tomáš Tuháček

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na severu Čech se může večer tvořit ledovka, varovali meteorologové

Na severu Čech se může v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí úrazy a komplikace v dopravě. Během noci na neděli riziko mrznoucích srážek pomine.
před 4 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 6 hhodinami

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 8 hhodinami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
před 8 hhodinami

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
před 9 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 19 hhodinami

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
před 19 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 19 hhodinami
Načítání...