Kromě liberecké radnice byla policie i u hejtmana, z ničeho jej neobvinila. Dva lidi soud poslal do vazby

Policie v úterý zasahovala v Libereckém kraji kvůli třem kauzám zároveň. Kromě liberecké radnice a některých firem přijeli policisté i k hejtmanovi Martinu Půtovi (SLK). Ten nepřímo potvrdil informace regionálního serveru Náš Liberec, který napsal, že se zajímali o stavbu solární elektrárny u Ralska. Hejtman ale není obviněn na rozdíl od sedmi lidí, kteří figurují ve dvou paralelních případech. Na dva stíhané soud uvalil vazbu. Podle informací ČTK jde o vedoucího odboru správy veřejného majetku magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ, která se zabývá projektováním staveb i investorskou a inženýrskou činností, Josefa Nadrchala.

„Okresní státní zastupitelství v Liberci podalo návrh na vzetí do vazby ohledně dvou obviněných, a to z důvodu uvedeného v paragrafu 67 písmena B trestního řádu, tedy z toho důvodu, že je zde obava, že obvinění budou působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné nebo jiným způsobem mařit objasňování skutečností závažných pro trestní řízení,“ řekla dozorující státní zástupkyně Martina Dědková. Jeden z obviněných si podle ní proti vzetí do vazby podal stížnost, o které bude rozhodovat krajský soud.

Ze tří kauz, v souvislosti s nimiž policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v úterý na severu Čech, se dvě týkají mimo jiné libereckého magistrátu. V jedné jde o zakázky na opravy silnic a obviněno je v ní šest lidí, ve druhé je jeden člověk obviněn z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Šest lidí včetně dvou vazebně stíhaných je obviněno v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci a jeden v další části kauzy kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Na svobodě je naopak stíhán náměstek libereckého primátora Petr Židek. Ten ve čtvrtek po dvou dnech přišel na radnici. Ke kauze se ale vůbec nechtěl vyjádřit.

Hejtman odevzdal policii počítač a telefon

Třetí případ se týká Libereckého kraje. Podle webu Náš Liberec přišli v úterý policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu kromě jiných míst i domů k hejtmanovi Martinu Půtovi, který si ten den vzal nečekaně dovolenou. Půta ve čtvrtek návštěvu policistů potvrdil s tím, že jim vydal počítač a telefon, načež upustili od domovní prohlídky. Dodal, že byl podat vysvětlení a poskytoval další součinnost a zdůraznil, že není prošetřován ani obviněn.

„Jsem přesvědčen, že ve věci, ve které jsem byl podat vysvětlení, jsem jako hejtman postupoval správně. Že jsem dělal kroky, které byly ve prospěch Libereckého kraje, a nejsem si vědom toho, že bych se dopustil trestné činnosti,“ ujistil.

Náš Liberec uvedl, že policie se u Půty zajímala o stavbu solární elektrárny u Ralska. Hejtman to nepřímo potvrdil. „Jsem vázán mlčenlivostí, ale článek zveřejněný na serveru Náš Liberec nerozporuji,“ řekl.

Policie chce obvinit ještě jednoho člověka

Náměstkyně Doušová také potvrdila, že policie chce předat usnesení o zahájení trestního stíhání ještě jednomu člověku. „Předpokládáme, že bude doručeno v nejbližších dnech,“ poznamenala náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. Seznam Zprávy uvedly, že by policie konkrétně chtěla obvinit majitele stavební společnosti Syner Petra Syrovátku. Ten je však v zahraničí.

Stavební společnost odmítla, že by se její vlastník skrýval, a také Doušová potvrdila, že je Syrovátka s vyšetřovateli od úterý v kontaktu. V pátek by ho měla policie vyslechnout.

Policie si v souvislosti s vyšetřováním korupční kauzy v úterý odvezla z historické budovy radnice v Liberci bedny listin a dalších dat. Na radnici byli policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) po celý den, odjeli až po 21:30, řekl primátor Zámečník.

Kromě náměstka Židka byli policisté v kanceláři a také doma i u dalšího primátorova náměstka Jiřího Šolce (ANO). Toho však neobvinili a on sám v úterý uvedl, že se jej kauza osobně netýká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 2 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 6 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 6 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 21 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
včera v 14:57

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30
Načítání...