Pardubické letiště má za sebou spornou modernizaci

Pardubice – Do provozu vstoupilo po modernizaci technického zázemí pardubické civilní letiště. Modernizaci za 265 milionů korun, kterou společnost East Bohemian Airport (EBA) financovala s přispěním evropských dotací, provázely spory a kritika, kvůli podezřením na předražení zakázek došlo i k pozastavení vyplácení evropských dotacíh.

Po modernizaci má Letiště Pardubice nové pojezdové plochy, zásobníky paliva i servisní haly. Zvýšila se tak kapacita, úroveň služeb a především bezpečnost. „Technika, která se kolem letadel pohybuje, podléhá přísným předpisům pro její ošetřování a provozování a nyní tyto podmínky splňujeme,“ poukázal Jan Andrlík, ředitel společnosti East Bohemian Airport, která letiště provozuje. Vyšší komfort pocítí zatím cestující pravidelných linek do Moskvy a Petrohradu a charterových letů, vedení modernizovaného aeroportu se ale poohlíží i po dalších spojeních.

Město i kraj, které společně vlastní akci EBa, vidí v modernizaci příležitost k dalšímu rozvoji regionu. Ne každý jí ale byl nakloněn. Rekonstrukci provázela ostrá kritika, která vedla i k přerušení proplácení evropských dotací. Znalecké posudky však navzdory některým stížnostem potvrdily, že cena zakázky byla obvyklá. „Nikdo nemůže zpochybňovat, jestli bylo všechno v pořádku, což se u některých diokončených staveb stává. Tady bylo,“ shrnul závěry posudků náměstek pardubického hejtmana Roman Línek.

Pardubické mezinárodní letiště patří mezi pět českých veřejných mezinárodních letišť s pravidelným provozem (dále Brno, Karlovy Vary, Ostrava, Praha). V posledních letech odbavovalo přes 60 tisíc cestujících za rok. Letos se již v prvním pololetí zvýšil počet cestujících o dalších 20 tisíc. Výhledově ho čeká další velká investice. Majitelé chtějí postavit nový terminál, který se bude jmenovat podle slavného pardubického rodáka, avionika Jana Kašpara.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Mobilní technologie turistů komplikují práci strážcům národních parků

Satelitní navigace a neověřené on-line aplikace vodí turisty na místa, kam by se správně vůbec neměli dostat. To komplikuje práci správcům českých národních parků. České televizi to potvrdili mluvčí z Krkonoš, Šumavy i Českého Švýcarska. Technologie totiž posílají řidiče i pěší turisty do zón, kam je vjezd nebo vstup kvůli ochraně přírody přísně zakázán. Například v Krkonoších proto začali k dopravním značkám přidávat tabulku, která řidiče upozorňuje, že nemají slepě poslouchat navigace.
před 3 hhodinami

VideoŠpindlerův Mlýn je blíž novému centru

Ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších se začíná rýsovat budoucí centrum. Porota doporučila dva architektonické návrhy, z nichž má vzejít finální podoba. Součástí nového centra má být pěší zóna, podzemní garáže i hotel a byty. Právě nové byty jsou však pro tuzemské obyvatele největším problémem. Podle starosty Špindlerova Mlýna Martina Jandury (nestr.) je už ve městě bytů přehršel. Hlavními majiteli pozemků je město a společnost Penta Real Estate. Stavba by mohla začít už v roce 2029.
před 4 hhodinami

Horký víkend pomohou zchladit pítka či mlžítka. Podívejte se, kde je najít v Praze a Brně

Lidé se mohou na různých místech v Praze a Brně během spalujícího víkendu ochladit u mlžítek či jiných vodních prvků. Takzvaná mlžítka, která rozprašováním vody dokážou snížit teplotu v okolí, zvýšit vlhkost a snížit prašnost, se stávají čím dál větším trendem. Poslední červnový víkend mají padat celorepublikové teplotní rekordy.
před 5 hhodinami

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrostl na padesát pět. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Některá města letos otevřela opravená koupaliště, jinde ale začátek prázdnin nestihli

Začátek letních prázdnin odstartoval hlavní sezonu koupališť. Zatímco některá města a obce letos otevřely nové biotopy nebo dokončily rozsáhlé rekonstrukce koupališť, jinde práce nabraly zpoždění. Důvodem jsou komplikace při stavbě i změny projektů.
před 14 hhodinami

VideoV nové opeře bojuje o přežití lidstva i Horst Fuchs

Největší ostravský park a také tenisové kurty se staly místem pro premiéru nové opery. Dystopické sci-fi dílo Bílá smrt napsal slovenský hudební skladatel Miroslav Tóth a poprvé ho uvedl na festivalu Dny nové opery Ostrava. Odehrává se v době, kdy lidstvo bojuje o přežití poté, co se Země vychýlila ze své osy. V současném operním kusu vystupuje mimo jiné pomyslný král teleshoppingu Horst Fuchs.
před 19 hhodinami

Primátor Karviné Wolf nepůjde do vazby, rozhodl pravomocně soud

Soudkyně Okresního soudu v Ostravě propustila po téměř čtyřhodinovém jednání primátora Karviné Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) obviněného v korupční fotbalové aféře. Státní zástupce pro něj žádal vazbu, protože se obával, že bude ovlivňovat svědky. Soudkyně ale návrhu nevyhověla, zmiňované důvody neuznala. Novinářům to po skončení jednání řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha. Proti rozhodnutí se není možné odvolat, Wolf, který vinu odmítá, tak bude stíhán na svobodě.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka Encyklopedie dějin Brna

V 91 letech ve čtvrtek zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka internetové Encyklopedie dějin Brna. Patřila k nejvýznamnějším znalkyním historie moravské metropole. O jejím místopisu, osobnostech a památkách publikovala desítky knih i odborných článků.
před 22 hhodinami
Načítání...