Olinku, volá důchodkyně z Přerova na ondatru, kterou chodí krmit

Přerov – Důchodkyně z Přerova přikrmuje ondatry žijící v řece Bečvě. Připlují k ní na zapískání. Jedna z nich slyší na jméno Olinka. Podle přírodovědců to od ženy není moc rozumné. Mají obavy, aby se tam ondatry nepřemnožily a nepoškodily hráze. Zbytky potravy by podle nich také mohly přilákat potkany.

Nedaleko přerovské loděnice na březích Bečvy žije v současné době sedm ondater. Josefína Dřímalová jim denně nosí jídlo, a to už třetím rokem. „Olinku, Olušku,“ volá žena na jinak plachého vodního savce, který k ní ochotně zamíří. Hlodavcům nosí hlavně pečivo a zeleninu. „Dříve měly nory na druhé straně, pak se přestěhovaly blíž k nám,“ říká žena, která je příchylností k těmto vodním tvorům známá. „Bere je jako svoje děti. Nezapomene na ně v jakémkoliv počasí. Vždycky přijde,“ říká Radim Vyhlídka z Přerova.

Proč není dobrý nápad krmit ondatry? (zdroj: ČT24)

Zoolog: Krmné místo by mohlo lákat potkany

Přírodovědci nejsou z chování důchodkyně nadšeni. „Ondatry jsou už poměrně velcí hlodavci a nemají u nás mnoho přirozených nepřátel. Když se přemnoží, mohou působit škody na březích i protipovodňových hrázích,“ upozornil například zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny Jiří Šafář. A problém podle něho je i to, že by zbytky jídla mohly přilákat také potkany. „Když někde vznikne podobné krmné místo, kde budou pravidelně zůstávat zbytky jídla, tak se tam mohou naučit chodit i jiní hlodavci jako třeba potkani. Ti jsou rezervoárem velkého počtu chorob, přičemž některé jsou přenosné na člověka,“ zdůraznil Šafář.

Ondatra pižmová
Zdroj: ČT24, ČT24

Nedávno se u vodní nádrže Náklo na Olomoucku nakazili dva rekreanti leptospirózou – nemocí, kterou šíří potkani. Oba skončili v nemocnici. Hlodavci nacházeli mezi odpadky dost potravy, a tak se tam rychle přemnožili.

Vodní savec ondatra pižmová byla zavlečena do Evropy ze Severní Ameriky. Tento výborný plavec žije na březích řek, jezer a rybníků po celé republice. Živí se malými rybami, vodními rostlinami nebo měkkýši. Jí ale také mrkev, jabka nebo ořechy. Je velklá asi 30 centimetrů, na hřbetu je hnědá, zespodu šedá. Velký dlouhý ocas používá při plavání jako kormidlo. V minulosti se ondatry v Česku hojně lovily na kožich i maso, takže byly skoro vyhubeny.