Náchod chtěl obchvat přes dvacet let, teď se začalo stavět

3 minuty
Události v regionech: Začala stavba obchvatu Náchoda
Zdroj: ČT24

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo dlouho připravovanou stavbu obchvatu dvacetitisícového Náchoda. Obchvat po západním a severním okraji města odvede z města tranzitní dopravu ve směru z Hradce Králové na Polsko a na Broumovsko. Stavba silnice, o kterou město usilovalo přes dvacet let, by měla trvat tři roky. Řidičům by se obchvat měl otevřít v březnu 2028.

Náchod patří v Královéhradeckém kraji k městům nejzatíženějším dopravou, denně přes něj projede čtyřiadvacet tisíc osobních aut a asi šest tisíc kamionů. Vede přes něj veškerý tranzit do Polska a přes město se téměř celý den táhnou pomalu jedoucí kolony aut. Po loňském otevření obchvatu Jaroměře a po otevření dálnice D11 k Jaroměři v roce 2021 řidiči absolvují celou čtyřicet kilometrů dlouhou trasu mezi Hradcem Králové a Náchodem mimo vesnice.

„Je to jedna z nejvymodlenějších a nejvybojovanějších staveb,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). I po dostavbě dálnice D11 na polské hranice v Královci na Trutnovsku pojede podle něj významná část tranzitu nadále přes Náchod. „Obchvat má své opodstatnění a Náchod jej potřebuje,“ dodal.

Zahájení stavby je podle starosty Náchoda Jana Birkeho (SOCDEM) největší událostí ve městě od revoluce v roce 1989. „Součástí územního plánu je tato stavba již od roku 1997, tedy neuvěřitelných dvacet osm let. Obchvat výrazně zlepší kvalitu života obyvatel, sníží hluk, exhalace, a hlavně zvýší bezpečnost,“ uvedl Birke.

Akce na podporu obchvatu

Na nutnost výstavby obchvatu několikrát poukázaly také protestní akce Spolku pro obchvat Náchoda. Demonstrace spojené s blokádami, při kterých lidé přecházeli po přechodech na hlavním tahu městem, se uskutečnily v letech 2010, 2011 a 2014.

ŘSD se při přípravě stavby muselo podle generálního ředitele Radka Mátla vypořádat při získávání povolení s mnoha odvoláními. Například proti vydanému územnímu rozhodnutí se odvolalo 23 subjektů. ŘSD řešilo i výkupy několika nemovitostí, s čímž mu pomohlo město Náchod. „Poslední pozemek nutný pro stavbu jsme podepsali včera (v pondělí),“ uvedl Mátl.

Stavba podle něj bude náročná, protože vede ve značně kopcovitém terénu a stavbaři budou muset vybudovat dva tunely a šestnáct mostů. Mátl nevyloučil, že při příznivém průběhu stavby by mohl být obchvat otevřen již na konci roku 2027.

Dílo za 3,18 miliardy korun bez DPH postaví sdružení firem Eurovia CZ, Stavby mostů, Marti a Eurovia SK. Sdružení v tendru nabídlo nejnižší cenu, která představuje 79 procent předpokládané ceny přes čtyři miliardy korun. Nabídky do tendru podaly čtyři subjekty a všechny nabídly cenu nižší, než byla předpokládaná cena.

Zdržení způsobil protahující se tendr

Původně ŘSD plánovalo, že by stavba mohla začít na konci loňského roku. Zdržení způsobil protahující se tendr, do kterého uchazeči dali asi dvě stě šedesát dodatečných dotazů. Tendr ŘSD zahájilo loni 31. května a první termín pro podání nabídek byl 9. srpna. Po několika odkladech uchazeči nabídky odevzdali 18. listopadu.

Obchvat Náchoda bude dlouhý šest a půl kilometru a mimo město svede tranzitní dopravu ze silnice I/33. Součástí stavby bude i devět set třicet metrů dlouhá přeložka silnice I/14, která k Náchodu přivádí dopravu od Nového Města nad Metují a Rychnova nad Kněžnou a od průmyslové zóny Solnice-Kvasiny se závodem Škody Auto.

Obchvat bude mít dva tunely o celkové délce 463 metrů, dvě mostní estakády celkem dlouhé 583 metrů a dvě mimoúrovňové křižovatky.

Firma Eurovia CZ spolu s firmou Mados MT od loňského léta v katastru Náchoda buduje přeložku silnice II/303 Běloves – Velké Poříčí. Stavba, jejímž investorem je kraj, má hodnotu asi 450 milionů korun. Hotová by měla být na konci roku 2026. V náchodské čtvrti Běloves bude napojená na obchvat Náchoda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 11 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 17 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...