Na Švihově se hasilo vápno

Švihov – Historické stavební postupy a hašení vápna jako ve středověku dnes mohli vidět návštěvníci hradu ve Švihově. Z jednotlivých ukázek navíc vznikly i zásoby pro rekonstrukci opevnění i hradních místností.

Dříve běžný postup při výrobě malty nebo materiálu na omítání je dnes už pomalu zapomenutou technikou. Hašení vápna a jeho uskladnění stejně jako ve středověku předvedli ve Švihově přímo pracovníci památkového ústavu. „Buď se to dělalo tak, jak to děláme my, že se hasilo mokrým procesem v nadbytku vody. Nebo je ještě jeden tradiční postup, který jsme tady zkoušeli včera, že se hasilo přímo v maltě,“ vysvětlila vedoucí Technologické laboratoře Národního památkového ústavu Dagmar Michoinová.

Samotný proces je poměrně nebezpečný a vyžaduje řadu zkušeností. Vápno se totiž rozpálí až na teplotu 100 stupňů Celsia. Kvůli tomu se ani samotní návštěvníci neobešli bez ochranných obleků. Pro některé nebylo hašení vápna v domácích podmínkách žádnou novinkou: „Zkoušel jsem to v sudu a ten přímo tancoval. Byl strašně rozpálený, až jsem od toho utekl.“

Nahrávám video

Z jednotlivých ukázek navíc správa hradu získala slušnou zásobu stavebního materiálu. „Za rok, za dva nebo tři bude vápno využitelné k bílení a drobným restaurátorským opravám,“ potvrdil kastelán hradu Švihov Lukáš Bojčuk. Kromě samotného postupu si návštěvníci mohli pod mikroskopem prohlédnout i části historických omítek a dalšího materiálu potřebného ke stavbě hradů.

Ukázku historických stavebních postupů uspořádal památkový ústav ve Švihově vůbec poprvé. Zároveň jde o poslední podobnou akci, kterou správa hradu pro letošní rok připravila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sjezd sudetských Němců by se mohl konat střídavě v Česku a Bavorsku, navrhl Posselt

Sudetští Němci i Češi v pondělí na závěr sjezdu krajanského sdružení v Brně položili květiny k památníku obětí okupace v Kounicových kolejích. Zazněla modlitba i požehnání na cestu v obou jazycích. Také poslední akci sudetských Němců v Brně provázel protest, tentokrát poklidný. Předák sdružení Bernd Posselt pro bavorskou stanici BR navrhl, že by se v budoucnu akce mohla konat střídavě v Bavorsku a Česku. Příští rok se uskuteční v Norimberku.
11:11Aktualizovánopřed 1 mminutou

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku, píší Novinky.cz

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku pro podezření z převozu zakázaných látek, píší Novinky.cz. Telegramový kanál Ilariona uvádí, že duchovní považuje událost za provokaci. Policejní mluvčí Michaela Richterová potvrdila, že v neděli večer policisté zadrželi na čerpací stanici u dálnice D6 vozidlo, ve kterém byly tři sáčky s neznámou bílou látkou. Šlo o jednotky gramů. Zatím není nikdo obviněný, informovala Richterová.
15:21Aktualizovánopřed 49 mminutami

Exředitel ústecké správy silnic je odsouzený za manipulaci se zakázkami

Teplický soud v pondělí schválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a bývalým ředitelem krajské správy a údržby silnic Liborem Tačnerem, obviněným z manipulace veřejných zakázek. Tačner se k trestné činnosti doznal. Zaplatit musí 850 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný. Policie Tačnera zadržela v srpnu 2024 spolu s tehdejším primátorem Chomutova Markem Hrabáčem (zvoleným za ANO) a dalšími. Vyšetřování rozsáhlé kauzy se chýlí ke konci, trestnímu stíhání čelí dvacet lidí a osm firem, jeden z obviněných už dříve přistoupil na dohodu o vině a trestu.
před 1 hhodinou

Jak zůstat aktivní i ve vyšším věku? Fresh Senior Festival nabízí rady i workshopy

Jak zůstat co nejdéle aktivní součástí společenského a kulturního dění, chce seniorům ukázat Fresh Senior Festival. Koná se v pražských Dejvicích ve vile Pellé. Cílem akce je inspirovat a motivovat starší generaci a představit aktivity vhodné pro seniory. Součástí programu jsou také specialisté z pražské Ústřední vojenské nemocnice, kteří nabízejí odborné konzultace a praktické rady z různých oblastí péče o zdraví.
před 1 hhodinou

Ženě z Českokrumlovska hrozí až čtyři roky za množení psů, vyměňovala je i za alkohol

Kriminalisté se zabývají případem ženy z Českokrumlovska, která měla nejméně od roku 2020 chovat a množit psy v nevhodných podmínkách. Štěňata se zájemci směňovala i za alkohol a tabákové výrobky. V případě prokázání viny před soudem za to ženě hrozí až čtyři roky za mřížemi.
před 4 hhodinami

VideoLetní počasí láká do skal. Přibývá ale i vážných nehod

Ve skalách v Adršpachu na Náchodsku se v neděli zranil horolezec, spadl z asi patnácti metrů a poranil si záda a pánev. Vrtulník ho transportoval do hradecké nemocnice. Záchranáři už letos museli vyrazit k několika takovým pádům z vysokých skal nebo srázů. Někdy se jednalo o lezce, v jiných případech uklouzli chodci. A podobných případů bude s lepším počasím přibývat. Lidé by hlavně neměli přeceňovat svoje síly. Riziko na skalách hrozí i běžným turistům.
před 21 hhodinami

V centru Prahy protestovaly tisíce lidí na podporu ČT a ČRo

Na Staroměstském náměstí v Praze se v neděli odpoledne sešly tisíce lidí na podporu České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Krátce po 16:30 vyrazili účastníci protestu před Úřad vlády ČR, kam dorazili zhruba po hodině a půl. Lidé protestovali proti zákonu, který mimo jiné převádí financování veřejnoprávních médií z poplatků na státní rozpočet. Demonstrovali i proti dalším krokům ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy), žádají jeho rezignaci či odvolání.
včera v 17:50

Hasiči čtyři hodiny zachraňovali pět uvázlých jeskyňářů v Moravském krasu

Hasiči zhruba čtyři hodiny zachraňovali pět amatérských jeskyňářů, kteří uvázli pod zemí poblíž Holštejna na Blanensku v Moravském krasu. Ocitli se zhruba 100 metrů od východu, nebyli zranění, ale za prostorem, který byl naplněný vyšší hladinou oxidu uhličitého. Tuto takzvanou kapsu bylo potřeba překonat v dýchací technice, uvedli hasiči na síti X. Na místě bylo 80 zasahujících a mluvčí záchranářů Michaela Bothová řekla, že všichni jsou v pořádku.
včera v 16:45
Načítání...