České Budějovice - Na silnici první třídy mezi Milevskem a Orlíkem nad Vltavou stojí dohromady tři mosty. Dva z nich, vzdálené od sebe jen 14 kilometrů, jsou však v havarijním stavu. Opravy by se měly dočkat na jaře příštího roku. Ředitelství silnic a dálnic už na ně získalo potřebných skoro 220 milionů korun. Obě stavby jsou součástí třetí nejdůležitější dopravní tepny v Jihočeském kraji.
Milevský a Žďákovský most se rozpadají, oprava až na jaře
Milevský most je součástí mimoúrovňové křižovatky uprostřed už čtyřicet let. Že už dosluhuje, je vidět na první pohled. Nedávno pod ním projížděl cyklistický závod a těsně poté z něj spadly kusy betonu. Podle šéfa milevských strážníků mohl uvolněný materiál procházející dokonce i zabít.
Českobudějovická správa silnic už na mostě provedla nezbytné úpravy, aby k dalším pádům nedocházelo. Jedná se ale jenom o nouzové řešení. „Vlivem zimního období, kdy tam nateče voda, zamrzne, může se stát, že se bude situace opakovat,“ upozornil František Kabele, vedoucí odboru dopravy na milevské radnici.
Na stejné silnici a ve špatném stavu je i Žďákovský most. Omezení pro těžká nákladní auta na něm platí už dva a půl roku, jeho dlouho plánovaná oprava ale nezačala ani letos. Rekonstrukce si totiž vyžádá necelých 200 milionů korun a peníze nebyly dlouho k dispozici. Nyní navíc opravu zpomalují komplikace kolem výběru stavební firmy. Podpis smlouvy se očekává koncem roku.