Lidé v Ostravě mohou platit za dopravu elektronickou peněženkou

Cestující ostravskou městskou hromadnou dopravou mohou nově platit jednotlivé jízdy pomocí elektronické peněženky. Novinku v odbavování, která doplňuje papírové jízdenky, dlouhodobé kupony a čipové karty, zavedl Dopravní podnik Ostrava spolu s krajským dopravním integrovaným systémem. Od příštího léta bude možné platit v ostravské městské dopravě i běžnou bankovní kartou.

Platbu elektronickou peněženkou umožňují čtečky, které jsou instalovány ve vozech ostravské městské hromadné dopravy i u dalších dopravců zapojených do krajského integrovaného dopravního systému ODIS. Kromě Ostravy lze elektronickou peněženkou platit také ve spojích společností Arriva Morava, TQM-holding a ČSAD Frýdek-Místek.

Výhody při přestupech i v meziměstských spojích

Podmínkou je, aby si cestující koupil elektronickou kartu ODIS a do ní kredit. Stačí ji pak přiložit ve vozech na terminál a ihned se mu odečte dvacet korun za časově neomezenou jízdenku, na kterou může prvních třicet minut neomezeně přestupovat.

V případě jízdy kratší než deset minut pasažér zaplatí jen čtrnáct korun. Pokud před výstupem přiloží kartu ke čtečce, vrátí se mu do elektronické peněženky šest korun -  rozdíl mezi přestupní a krátkodobou jízdenkou. Zatímco dlouhodobé časové jízdenky jsou pro ty, kdo jezdí denně, pořád výhodnější, elektronické peněženky by měly sloužit hlavně lidem, kteří nejezdí hromadnou dopravou pravidelně.

„Cestující nemusí shánět papírovou jízdenku a nemusí si hlídat čas. Pokud si dobije kredit, nebude muset vůbec chodit do našich provozoven, protože elektronickou peněženku si může pořídit prostřednictvím zákaznického portálu,“ vysvětloval Jaroslav Šimíček z Dopravního podniku Ostrava. Majitel karty může koupit jízdné i svému spolucestujícímu.

Elektronická peněženka, pomocí které lze platit i zlevněné či studentské jízdné, je výhodná také při přestupech z ostravské hromadné dopravy do meziměstského autobusu. Při využití časově neomezené jízdenky za dvacet korun může cestující do třiceti minut přestoupit bezplatně. Ušetří devět korun za základní sazbu, která platí u regionálních jízdenek.

„V rámci systému ODIS však zatím tato vazba nefunguje směrem do Karviné a Havířova. I tam by se to mělo zavést do konce února," doplnil Stejskal. Od prosince budou elektronickou peněženku pro jednotlivé jízdy zkoušet na Jablunkovsku také České dráhy. Pokud se osvědčí, bude platit i ve vlacích po celém kraji.

Příští rok postačí bankovní platební karta

Klasické papírové jízdenky mají být v Ostravě platné ještě čtyři roky. Označovačů však už nyní ve vozech ubylo na úkor čteček. Dlouhodobé papírové kupony nahrazují čipové karty a postupně zaniknou úplně. Od příštího roku budou moci cestující v Ostravě platit také obyčejnou bankovní kartou.

„Máme připravený podobný projekt jako v Plzni, ale ten náš je trochu jiný, srovnatelný spíše se systémem v Londýně,“ uvedl manažer Visa Europe Fratnišek Junger. Do roku 2018 by měl být zaveden tento způsob placení jízdného po celém kraji.

obrázek
Zdroj: ČT24

Nový systém odbavování v ostravské hromadné dopravě provází informační kampaň. Její součástí jsou i prezentace v předváděcích autobusech na různých místech ve městě. Zaměstnanci dopravního podniku v nich zájemcům vysvětlují, jak systém funguje. Nový systém odbavování stál čtyřicet milionů, financovaný je z regionálního operačního programu.

Načítání...