Liberecká záchranka musí ušetřit 30 milionů, bojí se odchodu lékařů

Liberec - Záchranná služba v Liberci musí výrazně šetřit, oproti loňsku dostane od kraje o téměř 30 milionů míň. Vedení záchranky se obává, že nedokáže zaplatit zkušené lékaře a ti z nemocnic odejdou do sousedního Německa. Kraj ovšem tvrdí, že mzdy na liberecké záchrance patří k nejvyšším v Česku. Podle finančního náměstka libereckého hejtmana Marka Pietera dosáhl loni průměrný plat výše 95 tisíc korun.

Zaplatit zkušené lékaře bude letos pro libereckou záchrannou službu problém. Zatímco loni mu Liberecký kraj na provoz dal 169 milionů korun, letos musí vyjít pouze se 140 miliony. Záchranka se zatím snížení platů brání. Peníze od kraje by pak vystačily jen do září.

Podle ředitele Stanislava Mackovníka zástupci kraje navrhují, aby se záchranka zbavila zkušených lékařů a místo nich najala mladé lékaře, pokud možno absolventy fakulty. „Je to cesta do pekel,“ myslí si. O škrtech chce proto ještě jednat.

Šetřit musejí všechny příspěvkové organizace, záchranku nevyjímaje, brání se kraj. Liberecká záchranka podle něj zaměstnává zbytečně mnoho lidí, kterým navíc platí štědré peníze. „Co se týká průměrných mzdových nákladů patří k těm naprostým špičkám,“ tvrdí radní pro zdravotnictví Zuzana Kocumová.

Reportáž Lucie Pokorné (zdroj: ČT24)