Lazebnický most v Českém Krumlově je opět v provozu

Český Krumlov - Poprvé po dvou měsících se dnes mohli lidé znovu projít po Lazebnickém mostě v Českém Krumlově. Rekonstrukce vadila hlavně místním podnikatelům, stavební ruch mezi památkami prý odrazoval turisty. Obchodníci si stěžovali, že mají omezené možnosti prodeje a přicházejí tak o peníze. Otevřením mostu však potíže nekončí, ve Vltavě přímo v centru Krumlova intenzivně pracuje těžká technika na protipovodňových úpravách, což blízkému okolí přináší výrazné zvýšení hladiny hluku i prachu.

Otevření Lazebnického mostu provázelo cinkání skleniček, úsměvy politiků i částečná úleva majitelů nedalekých obchůdků, restaurací, kaváren a hotelů, nakonec si oddechli všichni. Jde totiž o klíčovou spojnici centra města, kterou vážně poškodily povodně v roce 2002. „Kdo tady byl v srpnu 2002, ví, že most byl dlouhou dobu pod vodou, což se na něm značně podepsalo,“ uvedl starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička (ODS).

Lazebnický most opravovala stejná firma, která pracuje i na pražském Karlově mostě. Není to jediná spojitost, pražská dominanta je sice neporovnatelně větší a známější, avšak i na krumlovském mostě se denně fotografují stovky turistů, nepřímo na něm závisí řada podnikatelů a i tuto rekonstrukci provázely problémy. „Lidé nadávají, obchodníci si stěžují, protože mají omezené možnosti prodeje a přicházejí o peníze. To je však vždy, když se pracuje v centru takového skvostného města,“ prohlásil ředitel stavební firmy Martin Doksanský.

Nahrávám video

Otevřením mostu však stížnosti podnikatelů nekončí, ve Vltavě přímo v centru Krumlova intenzivně pracuje těžká technika na protipovodňových úpravách. Situaci ilustruje i to, že v hluku zanikly projevy představitelů města a okolní zahrádky zejí přes den prázdnotou. „Tady to nesmírně práší, je to nepříjemné,“ potvrdil majitel kavárny v Českém Krumlově Piero Gelsomino.

Zahájení dalších oprav a protipovodňových staveb bude záviset jak na stavu městské pokladny, tak na přísunu peněz ze státních i evropských fondů. Žádná z připravovaných akcí by však už neměla tolik zasáhnout do života historického centra jako právě oprava Lazebnického mostu a práce ve Vltavě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Celníci zachytili stovky kilogramů nelegálního kratomu, nejvíce v historii Česka

Brněnští celníci minulý týden zadrželi osm set kilogramů kratomu určeného k nelegální distribuci. Jde o největší záchyt v historii Česka, sdělila v úterý mluvčí sekce pátrání Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Bližší informace k případu neuvedla.
před 7 hhodinami

Záchranné stanici, kterou poničil požár, poslali lidé miliony

Přes 18 milionů korun poslali lidé záchranné stanici pro zvířata na okraji Brna, jejíž část před měsícem zničil požár. V plamenech uhynuli tři psi, ostatním zvířatům se naštěstí nic nestalo. Provozovatel stanice Zdeněk Machař nyní plánuje opravu a rozšíření areálu.
před 10 hhodinami

Psi uhynuli po procházce u vody. Vědci mají podezření na toxické sinice

Podezřelé úhyny psů po procházkách u přírodních koupališť řeší na Olomoucku i v jižních Čechách. Policie vyšetřuje případ dvou psů, kteří uhynuli po pohybu v okolí Lipenské přehrady. Vědci zároveň prověřují, zda se v Česku nerozšířil druh sinic, který by mohl být pro zvířata toxický.
před 21 hhodinami

V centru Brna jezdí auta po chodníku. Kvůli opravám vznikla kuriozní objížďka

Řidiči i chodci se od pondělního rána potýkají s komplikacemi v centru Brna. Kvůli přestavbě teplárenské sítě uzavřely Teplárny Brno část Benešovy ulice. Auta proto v jednom směru využívají chodník. Omezení potrvá až do poloviny října. Nová uzavírka zároveň začala také v ulici Kšírova, kde vodárny mění poruchový vodovodní řad.
před 22 hhodinami

Ceny ve Varech letos převezmou Gyllenhaalová a Eisenberg

Karlovarský filmový festival oznámil v pondělí dva zahraniční hosty, které ocení na nacházejícím šedesátém ročníku. Ze Spojených států dorazí Jesse Eisenberg a Maggie Gyllenhaalová.
včeraAktualizovánovčera v 17:13

Ostravská zoo odchytila uprchlého lemura, krmil se třešněmi

Pracovníci ostravské zoologické zahrady v neděli večer odchytili lemura, který minulou středu utekl z expozice Ráj lemurů. Lemur kata byl v jedné ze zahrad nedaleko zoo, kde se krmil třešněmi. O úspěšném odchytu zahrada informovala na sociálních sítích.
včera v 13:11

Cena jednorázových rukavic roste. Dodavatelé zavádějí limity

Konflikt na Blízkém východě a krize v Hormuzském průlivu zdražují produkty vyráběné z ropy. Růst cen se dotkl i zdravotnického materiálu, zejména jednorázových rukavic. Některé typy podražily až o sto procent, nemocnice proto navyšují zásoby a dodavatelé zavádějí odběrové limity.
7. 6. 2026

Výbuch v Toužimi vyšetřuje policie jako nedovolené ozbrojování

Policie vyšetřuje sobotní výbuch v panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Policisté na místě našli zřejmě podomácku vyrobenou pyrotechniku. Výbuch vážně zranil starší ženu, zranění utrpěl i mladý muž. V případě prokázání viny hrozí zraněnému mladistvému až dva a půl roku vězení, sdělil v neděli krajský policejní mluvčí Jan Bílek.
7. 6. 2026
Načítání...