Konec hazardu v Havířově. Herny ve městě postupně skončí

Hazardním automatům vystavili stopku (zdroj: ČT24)

Havířovský magistrát zakázal hazard na území města. Stávající herny ve městě postupně skončí. Nové se už otvírat nebudou. Zákaz, který v pondělí ve formě nové vyhlášky schválili zastupitelé, se vztahuje i na videoloterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí.

„Herny, které mají povolení, mohou dál fungovat. Nové povolení ale už provozovatelé nedostanou. Postupně tak zaniknou,“ řekl náměstek havířovské primátorky Josef Bělica (ANO). Před časem, kdy hazard nebyl nijak regulován, přicházelo z automatů do městské pokladny 30 milionů korun za rok. „Tato částka se postupně snižovala, jak ubývalo automatů,“ dodal.

Podle redaktora České televize Petra Mecnera vůbec poslední automat s hazardními hrami ukončí svou činnost na území Havířova v roce 2020.

V pondělí schválená vyhláška nahradila původní, která stanovovala místa, kde mohou být provozovány sázkové hry, loterie a jiné podobné hry. Nová úprava hazard zakazuje úplně, tedy včetně takzvaných technických hazardních her. To je například elektromechanická ruleta či elektromechanické kostky. Nejčastěji má podobu výherního hracího automatu či videoloterijního terminálu.

„Chceme zde vytvořit příznivé podmínky pro všechny obyvatele i návštěvníky města,“ prohlásila havířovská primátorka Jana Feberová (ČSSD). Její náměstkyně a stranická kolegyně Alena Zedníková dodala, že město takto postupuje s ohledem na celospolečenský problém, kterým je i závislost na hracích automatech.

  • Města, ve kterých se podařilo zakázat hazard, vykazují nižší míru kriminality než ta, v nichž jsou dosud herní automaty provozovány. Analýzu provedli pracovníci Nadačního fondu proti korupci. Snížení počtu trestných činů spojovaných s tvrdým hazardem zjistili třeba v Českém Těšíně, Bohumíně nebo Bílovci, kde už herny plošně zakázali.
Chceme tato rizika omezit. Hraní těchto her a s ním často související závislost mají negativní vliv jak na hráče hazardních her, tak zároveň na jeho blízké. Hazard obecně je potenciálním rizikem pro mladé, seniory i osoby sociálně vyloučené.
Alena Zedníková
náměstkyně havířovské primátorky

Havířov se tak připojil k řadě měst, kde zákaz hazardu platí omezeně či úplně. Loni v květnu začali výrazněji omezovat hazard představitelé Opavy. Zastupitelé přijali vyhlášku, která nedovolí vznik nových heren. Automaty navíc musely zmizet ze všech pohostinských zařízení. Vyhlášky v tomto duchu přijali v minulosti už i v Krnově, Bohumíně a v Hlučíně na Opavsku.

Tam předloni zastupitelé schválili plošný zákaz hazardu na území celého města. Vyhláška platí od července 2015. Stávající herny, kterých v době schválení vyhlášky bylo 15, budou končit postupně do roku 2019, kdy vyprší poslední povolení. Celkem tak město přijde ročně o pět milionů korun. Tyto peníze do rozpočtu plynuly právě od provozovatelů heren.