Karlovy Vary: Cizinci si už Masaryka s Leninem nespletou

Karlovy Vary - Karlovarská radnice doufá, že zahraniční turisté, hlavně ti z Ruska, si již přestanou plést sochu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka s revolucionářem Vladimírem Iljičem Leninem. Na to, že jde o prvního prezidenta Československé republiky, nově upozorní tabulka s Masarykovým jménem a daty jeho narození a úmrtí.

Informační tabulka je umístěna na žulový podstavec sochy. Dodatečnou úpravou svého díla přitom původně karlovarský akademický sochař Jan Kotek nebyl nadšený. S tím, že je třeba výrazně upozornit na správnou identitu sochy, ale nakonec souhlasil. „Rozhodly až věnce a květy, které se tady začaly objevovat v den výročí Leninova úmrtí či narození,“ podotkl náměstek primátora Jiří Klsák (KOA). Sochař poté sám navrhl podobu nápisu i letopočtu.

Socha TGM v Karlových Varech
Zdroj: Jan Sokol/ČTK

Dodatečné informace odlila umělecká slévárna z Horní Kalné na Trutnovsku, odkud pochází i socha. Její majitelé dnes nápis s číslicemi připevnili. „Pro každé z písmen i číslic jsme navrtali několik děr a do nich zapadly speciální patky. Vše fixuje lepidlo,“ uvedl spolumajitel slévárny Petr Horák. Díky tomu by se snad nemělo stát, že bronzová písmena z pomníku někdo ukradne. 

Socha spoluzakladatele československého státu byla umístěna na pěší zóně nesoucí Masarykovo jméno v září 2007 u příležitosti 70. výročí jeho úmrtí. Nikdo tehdy nečekal, že umělecký výtvor bude u návštěvníků města ze zemí bývalého Sovětského svazu vzbuzovat dojem, že hledí na Lenina.

Ruští turisté si pletou Masaryka s Leninem
Zdroj: ČT24

I Kotek považoval Masarykovo jméno vyvedené na patce sochy za dostatečné k identifikaci. Současnou úpravu nakonec prohlásil za zdařilou a prospěšnou. „Kromě jména jsem se rozhodl doplnit na podstavec také letopočty. Myslel jsem, že jsou většině lidí známé, avšak opak je pravdou. Zvláště mladí to většinou nevědí,“ konstatoval Kotek.

Podle historika Stanislava Burachoviče pobýval Masaryk v lázeňské metropoli v rozmezí let 1923 až 1933 osmkrát. Jeho lázeňský pobyt býval skromný. Nejraději vyjížděl na koni nebo vycházel do okolních lesů. Častým cílem Masarykových toulek po okolí byla romantická lesní restaurace Svatý Linhart, kde se 28. července 1924 zapsal do pamětní knihy hostů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 3 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 14 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...