Hranická cyklostezka propojí město s lázněmi. Připojí se do obřího 152 kilometrů dlouhého okruhu

Hranice na Přerovsku začaly v červnu stavět první část cyklostezky, která spojí město s nedalekými Lázněmi v Teplicích nad Bečvou. Úsek se stane součástí cyklostezky Bečva, jež patří s více než 152 kilometry cest mezi nejdelší cyklistické trasy v tuzemsku. První část ve směru od konce lázeňského parku k bývalému hranickému učilišti bude dlouhá dva kilometry.

Tato část stezky vyjde na 20 milionů korun, hotova by měla být ještě letos, řekl mluvčí radnice Petr Bakovský. Cyklostezka bezpečně propojí už vybudovaný úsek od Lipníka nad Bečvou po začátek hranice katastru obce Černotín.

„Zde naváže na další připravovanou etapu cyklotrasy a napojení dalších obcí Skalička a Ústí. Jedná se o důležitý úsek pro bezpečnější cyklistickou dopravu z okolních obcí do Hranic, využívaný zejména pro dojíždění do škol a zaměstnání,“ dodal mluvčí radnice.

Cyklostezka Bečva
Zdroj: cyklostezkabecva.com/koláž ČT24

Trasa pro cyklisty mezi městem a lázněmi dosud chyběla. Nová stezka zajistí cyklistům dobré napojení na lázně a sportoviště v Teplicích nad Bečvou, zvýšit by však měla především bezpečnost. Cyklisté se totiž vyhnou frekventované silnici první třídy – hlavnímu tahu na Slovensko, kde intenzita dopravy dosahuje téměř 10 tisíc aut za 24 hodin.

Stezku podepře šikmá zeď

Stavebně komplikovaná bude zejména část od benzinové pumy směrem k lázeňskému parku, kde bude cyklostezka vyvedena na úroveň současného chodníku. „Směrem od Bečvy ji bude podpírat šikmá gabionová zeď. Stávající chodník se posune dále od silnice, od které ho bude dělit metr široký zelený pás,“ uvedl mluvčí radnice.

Doplnil, že chodník se zároveň rozšíří natolik, aby ho mohli využívat jak chodci, tak cyklisté. „Po dobu stavebních prací bude muset být chodník na přechodnou dobu zcela uzavřen,“ dodal Bakovský.

 • Úseky sjízdné na in-line bruslích:
  Troubky – Henčlov – Přerov (část po zámkové dlažbě, 8 km)
  Přerov – Lipník nad Bečvou – Týn nad Bečvou – Hranice (nutné 2 přejezdy po silnici, 26 km)
  Kačena – štěrkáč u Hustopečí (3,5 km)
  nový úsek cyklostezky u Hustopečí (2,5 km)
  Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm (15 km)
  Rožnov pod Radhoštěm – Dolní Bečva (6 km)
  Vsetín-Trávníky – odbočka na Ratiboř (5 km)
  Vsetín – Velké Karlovice (30 km)
 • Úseky bez motorové dopravy:
  Zubří – Zašová – Valašské Meziříčí (13 km)
  Hranice – Přerov (26 km)

Podle plánů města by měl být první úsek hotov do konce roku. Druhý úsek v délce 2,7 kilometru od učiliště k mostu v Hranicích je závislý na protipovodňových opatřeních. Povodí Moravy plánuje ve městě zvýšení ochranných hrází. I proto tak město začíná stavbou cyklostezky z opačné strany, uvedl Bakovský. Po dokončení cyklisté na kole bez problémů dojedou k bazénu a dál po cyklostezce směrem na Lipník nad Bečvou.

Budovaný úsek se stane součástí cyklostezky Bečva. Jde o hlavní cyklotrasu, která vede od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy až po soutok s Moravou. Svou délkou 152,6 kilometru se řadí mezi nejdelší trasy v zemi. Od Hranic až do Přerova vede na této cyklotrase nejdelší úsek bez motorové dopravy, měří 26 kilometrů.