Gymnázium v Nymburku ponese Hrabalovo jméno - studentům navzdory

Nymburk - Nymburské gymnázium ponese od 1. září název Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce. Návrh na přejmenování školy schválilo ministerstvo školství. Proti změně protestovali studenti i někteří rodiče. Hrabal žil v Nymburku od pěti do 34 let a inspirace tímto městem se projevuje i v jeho díle. Od narození nejpřekládanějšího českého autora 20. století uplynulo letos sto let.

Studenti jsou proti přejmenování školy například proto, že se Hrabal špatně učil, že údajně nežil vzorný život nebo že tím škola může ztratit své dobré jméno. Během diskusí o tomto záměru vyšlo také najevo, že studenti o Hrabalovi vůbec nevědí. „Studuji na této škole šest let
, dosud jsem o Bohumilu Hrabalovi nic neslyšel,“ prohlásil například předseda studentského parlamentu Tomáš Formánek. Většina studentů proti návrhu na přejmenování podepsala petici. 

„Teď je to už definitivní věc. Studenti říkali, že to budou akceptovat a nebudou už proti tomu aktivně vystupovat,“ uvedl ředitel školy Jiří Kuhn. Nápad na přejmenování gymnázia už vedení studentům předložilo před sedmi lety, kdy škola slavila 100 let od svého vzniku. Studenti měli tehdy podobné argumenty jako nyní. Podle ředitele studenti vnímají Hrabala hlavně v souvislosti s jeho osobním životem. „Podobné úvahy by zamezily pojmenovat cokoli po Karlu IV., Komenském nebo Máchovi,“ uvedl už dříve Kuhn. 

„Nymburští studenti si myslí, že Gymnázium Nymburk je pojem, ale pro někoho mimo region to už žádný pojem není. A když to bude Gymnázium Bohumila Hrabala, tak to bude jasně spojené s Nymburkem a povýšíme to o stupeň výš,“ domnívá se místostarosta města Pavel Fojtík. 

Bohumil Hrabal chodil v Nymburku do základní školy a takzvané reálky v místě nynějšího gymnázia. Dodnes je ve městě provozován klub čtenářů Bohumila Hrabala, v knihovně je Hrabalův koutek, po spisovateli jsou ve městě pojmenovány lavičky nebo cyklostezky.

Bohumil Hrabal byl nejpřekládanějším českým autorem 20. století. Za své dílo získal několik českých i světových literárních ocenění, například za knihy Příliš hlučná samota nebo Obsluhoval jsem anglického krále.