Dům v Holešovicích má zdeformované sloupy, nájemníci se hned tak nevrátí

Praha - Obyvatelé domu v luxusním projektu Prague Marina v pražských Holešovicích se do svých domovů nejspíš hned tak nevrátí. Asi třicet lidí bylo v neděli evakuováno kvůli podezření z poškozené statiky. Ukázalo se, že je zdeformovaná asi čtvrtina sloupů, které dům podpírají. Podle statika se lidé bez opravy domů vrátit nemohou. Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Investor stavby zajistil nájemníkům náhradní ubytování v okolních hotelech. „Před opravou se (obyvatelé) nebudou moci vrátit, bude nutná oprava. Nedovolím si předjímat, jak velká, protože nebyly dostupné podklady, ale pravděpodobně to bude větší oprava,“ uvedl statik Václav Kučera z Technického a zkušebního ústavu stavebního, jenž dům v neděli kontroloval.

Stavitelem bytového projektu Prague Marina, který byl dokončen v minulých letech, je společnost Metrostav. „Každá sekce je podpírána šikmými sloupy, asi čtvrtina z nich se deformovala. Ne výrazně, ale deformovala. Dneska to zajišťujeme a podpíráme,“ popsal mluvčí Metrostavu František Polák. „Všechny nás to překvapilo, nic se tam do teď nedělo,“ dodal mluvčí. Metrostav zatím nedokáže odhadnout, jak dlouho budou opravy trvat. Podle Poláka se po zajištění bude muset část konstrukce odhalit, aby se zjistila příčina.

Případ v neděli podle policejní mluvčí Jany Rösslerové nahlásil jeden z nájemníků, který slyšel zvláštní zvuky v konstrukci budovy a obával se zřícení domu. Na místo proto vyjel statik, který rozhodl o evakuaci čtyř vchodů i dalšího bytového domu, který je s budovou propojen.

Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. „Viníkovi pak za tento trestný čin hrozí až osmileté vězení,“ uvedla mluvčí. Policie si zároveň nechá zpracovat znalecké posudky z oboru stavebnictví, statiky a metalurgie, které budou použity při vyšetřování případu.

V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána. Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů korun.