Do přípravného ročníku základní školy se mohou hlásit děti z celé Plzně

Plzeň - V Plzni zavedli takzvaný nultý ročník základní školy. Je pro děti, kterým byla o rok odložená docházka. Nemusejí se vracet do mateřských škol, ale můžou si vyzkoušet roli prvňáka nanečisto a na opravdové školní povinnosti se připravit předem, výuka v přípravném ročníku je rozdělená do půlhodinových bloků. Děti se učí všechno, co je čeká v opravdové škole a zatím jsou nadšené a plné očekávání.

Dětí s odkladem školní docházky v posledních letech přibývá. Problémy mají především s řečí a grafomotorikou, kvůli školní nezralosti pak zůstávají další rok v mateřské škole. Přípravný, tzv. „nultý“, ročník základní školy je ale podle psychologů mnohem lepší varianta. „Určitě musím zdůraznit výhody, děti se v přípravných ročnících postupně připravují na dobrý start do školy,“ ujistila Eva Zábrodská z Pedagogicko-psychologické poradny.

Výuka v přípravném ročníku je rozdělená do půlhodinových bloků, děti se učí všechno, co je čeká v opravdové škole. „Máme tady český jazyk a matematiku, jako to mají v první třídě. Pro děti je však velká výhoda, že se můžeme přizpůsobit s časem,“ prohlásila učitelka přípravné třídy Milena Ottová. Ve třídě je maximálně 15 dětí, aby se jim mohla učitelka individuálně věnovat. „Nedostávají známky, hodnotíme je do deníčku,“ dodala Milena Ottová. Ředitelka 16. ZŠ a MŠ Plzeň Eva Peisarová doplnila. „Na konci druhého pololetí dostávají zákonní zástupci obsáhlejší zprávu, jak na tom děti jsou.“

V Plzni jsou k dispozici nulté ročníky na dvou základních školách. Hlásit se sem můžou děti z celého města, rodiče jsou ale o takové možnosti málo informováni. Mateřské školy přitom praskají ve švech a budoucí prvňáčkové by přestupem do školní přípravky mohli uvolnit místo dalším zájemcům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
09:57Aktualizovánopřed 8 mminutami

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
před 22 hhodinami

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánovčera v 13:27

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
včera v 08:00

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
včera v 07:00

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026
Načítání...