Defibrilátory v Příbrami zachraňují životy, vozí je policie i hasiči

Příbram - Záchrana života a následně objednávka dalších defibrilátorů, tedy zařízení, díky nimž může i laik pomoci lidem se srdečním kolapsem. V Příbrami teď mají už čtyři - vozí je policisté i hasiči a jeden mají v domě s pečovatelskou službou. Strážnice Barbora Hošková jen díky defibrilátoru ve služebním autě zachránila život 80letému muži, kterému se zastavilo srdce při tradiční Prokopské pouti v Příbrami.

„Starší pán spadl do silnice, zkolaboval. Přestal nám dýchat, a jelikož už jsme měli v autě zakoupený defibrilátor, tak jsem ho použila,“ popisuje událost strážnice. Muž začal brzy znovu dýchat a na místo dorazili záchranáři, kteří ho odvezli do nemocnice. Dnes už je v pořádku a strážníkům poslal děkovný dopis. Po zkušenostech z léta dostali nový defibrilátor i místní dobrovolní hasiči a státní policie.

Jiří Kubík, mluvčí příbramské radnice:

„Pořízení jednoho přístroje stálo padesát tisíc a podle finanční situace se budou pořizovat další, aby byly k dispozici, kdykoli je budou lidé potřebovat.“

Reportáž Barbory Straňákové (zdroj: ČT24)

Ovládání přístroje zvládne i úplný laik a defibrilátor si po připojení elektrody dokonce sám zjistí, jestli se dotyčnému srdce opravdu zastavilo. „Jde o to, pustit ten defibrilátor, správně nalepit diody a potom už vás to zařízení navádí samo,“ popisuje fungování přístroje velitel příbramských dobrovolných hasičů Martin Poulíček. Člověka poskytujícího první pomoc totiž celou dobu velmi podrobně naviguje hlasový automat.

Defibrilátory si kromě Příbrami pořizují i další města - už teď je mají například některé pražské úřady i strážníci v Liberci. Ačkoli ministerstvo zdravotnictví jejich pořizování vítá, o plošném nákupu nebo dotacích na přístroje neuvažuje. Bylo by to totiž příliš nákladné.