Chyby v dotacích neberou konce, Brusel dal stopku ROPu Severovýchod

Praha - Odhalená pochybení v projektech dotovaných z peněz Evropské unie neberou konce. Auditoři ministerstva financí tentokrát našli chyby v už proplacených projektech Regionálního operačního programu Severovýchod, který rozděluje dotace v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Brusel potrestal celý program a České republice neproplácí žádný z jeho projektů. Program sice nyní vyplácí dotace dál, ale na dluh, z peněz půjčených od státu. Manažeři programu s výsledky kontroly nesouhlasí. Spor má nyní vyřešit antimonopolní úřad.

Auditoři vybrali namátkou desítky projektů dotované částkou dvě miliardy korun. Chybovost v programu Severovýchod vyšla kontrolorům na 2,64 procenta, EU ale povoluje chyby jen do dvou procent. „Pokud chybovost bude větší než dvě procenta, tak se může jednat o vrácení prostředků. Kdyby to dopadlo úplně nejhůř, může jít o desítky milionů korun,“ řekl ČT hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).

Radnici v Králíkách například auditoři vytkli, že během stavby vojenského muzea za 77 milionů korun zásadně změnila projekt a zaplatila o 36 procent víc, podle zákona může zaplatit za „vícepráce“ jen o 20 procent víc. Radnice ale kritiku odmítá. „Bylo potřeba udělat změnu v konstrukci střechy, protože jsme v oblasti, kde je hodně sněhu a ta původně navržená střecha by neměla takovou nosnost,“ uvedla starostka Jana Ponocná (Naše město). Vypočet je podle Králíků navíc špatný, navýšení bylo jen šestnáctiprocentní.

Reportáž Vlastimila Weinera (zdroj: ČT24)

Dopravní podnik v Liberci zase rozdělil zakázku na opravu tramvajové trati do dvou, i když podle kontrolorů nesměl. Liberecká firma zase deklarovala, že je střední velikosti, i když patřila do vyšší kategorie. Na evropskou dotaci na sportoviště tak neměla nárok.

Králíkům hrozí, že budou muset vracet deset milionů, Liberec dokonce 80 milionů korun. Manažeři programu s výsledky kontroly nesouhlasí, chybovost je podle nich do dvou procent. Spor má nyní vyřešit antimonopolní úřad.