Chátrající barokní kostely se pokusí zachránit dobrovolníci

Hradec Králové - Chátrající kostely Broumovska, které stavěli mistři vrcholného baroka Kryštof a Ignác Dientzenhoferovi, se pokouší zachránit občanské sdružení Rozárka. Dalo dohromady tým statiků, stavařů a architektů a s ním chce nejprve zmapovat rozsah poškození staveb a pak je postupně opravit.

Od oltáře kostela svaté Barbory v Otovicích na Broumovsku se věřící mohou dívat přímo na oblohu. Podobně vypadá i klenba jiné památky, kostela Všech svatých v nedalekých Heřmánkovicích. „Z těch dvanácti kostelů je většina v zoufalém stavu. Pouze kostely v Martínkovicích a Božanově jsou opraveny zvenku,“ popisuje aktuální stav broumovských kostelů farář Martin Lanži.

Jak hodně jsou památky poškozené, to v těchto dnech zjišťují dobrovolníci z občanského sdružení Rozárka. Detailně chtějí prozkoumat deset kostelů. Začali v Otovicích. „Zde vidíme nejrizikovější místo kostela sv. Barbory, je napadeno dřevokaznými houbami. Jestli to okamžitě nezlikvidujeme, tak se můžeme s celou stavbou rozloučit, vidí situaci jasně architekt Bohumír Prokop. “Tady sídlí brouk tesařík. Asi se mu v tom dřevě dobře žije," doplňuje statik Pavel Kuklík. 

Náklady na opravy kostelů se budou pohybovat v desítkách milionů korun. Sdružení spoléhá především na granty. „Dlouhodobým cílem je udělat tzv. pasportizaci všech kostelů, tzn. vytvořit “kuchařku„, jak který konkrétní kostel zachránit,“ shrnuje nejbližší úkoly sdružení Rozárka Bohumír Prokop. 

První záchranné práce musejí podle odborníků ze sdružení Rozárka začít ještě letos. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Praze 10 jsou kvůli poruše bez tepla a teplé vody tisíce domácností

Kvůli netěsnosti na potrubí je od středečního rána asi 5500 domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Informoval o tom Pavel Maďar z obchodního úseku Pražské teplárenské.
před 2 mminutami

Kejda se blíží ke znojemské vodárenské nádrži

Naředěná kejda v Dyji z protržené jímky na farmě u Podmyčí se blíží ke znojemské vodárenské nádrži, která zásobuje pitnou vodou Znojmo a okolí. Amoniak postupně vyprchává, překročení limitů je nyní zhruba dvojnásobné. Podle aktuálního monitoringu by se na okraj nádrže mohla dostat ještě ve středu dopoledne. I v nádrži se ale znečištění velmi naředí, je v ní zhruba 2,5 milionu metrů krychlových vody, informovala mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
před 7 mminutami

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 2 hhodinami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 3 hhodinami

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 15 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 18 hhodinami
Načítání...