Chataři vypouštěli do koupaliště fekálie

Karlovarsko - Desítky nelegálních odpadů ústí do koupaliště v Nové Roli na Karlovarsku. Maskované odpady odhalili pracovníci radnice, když nechali snížit hladinu koupaliště, aby ho vyčistili. Voda v rybníce byla podle odborníků už silně znečištěná.

Zástupci novorolské radnice říkají, že měli podezření, že někteří chataři vypouštějí žumpy do koupaliště. Při předběžných kontrolách ale úředníci nelegální odpady nenašli. Kvůli čištění rybníka radnice nechala snížit jeho hladinu o více než metr. Pracovníci stavebního úřadu poté odhalili třicet nelegálních výpustí. „Nahážou na to kameny, aby to nikdo, kdo to kontroluje, nemohl nalézt,“ popisuje počínání chatařů starosta Nové Role Václav Heřman (ODS).

Miroslav Kapoun ze stavebního úřadu v Nové Roli upozorňuje: „Všichni ti, kdo zrealizovali nelegální výpusti do Novorolského rybníka, porušují Zákon o vodách.“ Miroslav Kapoun dodává, že takovým chatařům hrozí pokuty v řádu desítek tisíc korun. Chataři se ale brání, že díky speciálním záchodům do vody žádný odpad nevypouštějí.

Chatařka Jitka Hrušková považuje za nepravděpodobné, že by chataři, kteří se v rybníku koupou a bydlí u něj, do něj odpad vypouštěli.

Odborníci ale tvrdí, že i kvůli nečistotám, které chataři do koupaliště vypouštějí, se ve vodě přemnožily sinice. Zástupci města proto musí nechat koupaliště vyčistit. Za speciální chemikálie na ničení sinic a odstraňování bahna radnice postupně zaplatí 10 milionů korun. „Z těch živých organismů se stanou pevné látky. Ty pevné látky sedimentují a klesají na dno, a nejsou tak jakoby načechrané. Proto to bahno jde o 2/3 dolů,“ vysvětluje starosta Heřman.

Přemnožené sinice ve špinavé vodě vadily i sportovním rybářům. „S nějakou tou potravou se to dostane i do toho rybího masa a znehodnocuje ho,“ říká za Český rybářský svaz Nová Role Jaroslav Šimek.

Starosta Nové Role předpokládá, že čištění novorolského rybníka potrvá nejméně dva roky.