Charitativní výstava na Kampě pomůže obětem povodní

Praha - Velkou vodu, která se v červnu prohnala hlavním městem, si mohou ode dneška zájemci připomenout na pražské Kampě prostřednictvím fotografií. Charitativní výstava u Sovových mlýnů je spojena se sbírkou pro postižené záplavami. Pořádá ji Praha spolu s nadací Člověk v tísni. Jen v Praze podle předběžných odhadů napáchaly povodně škody za 4,2 miliardy korun. V dalších městech a krajích v celé zemi se škody počítají v řádu desítek miliard.

Povodeň začala v Praze první červnový víkend. Vltava zaplavila Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařského ostrova. Pod vodou bylo více než šest desítek komunikací. Potíže nadělaly i menší toky, zejména potoky Botič, Rokytka a Šárecký potok.

Právě z nejvíc postižených lokalit Prahy pochází velkoformátové fotografie, které jsou vystaveny na panelech v parku u Kampy. Lidé na nich mohou vidět zaplavené Sovovy mlýny, vodu valící se kolem protipovodňových zábran u Karlova mostu, zatopenou Libeň a Císařský ostrov, ale i záběry z Hostivaře nebo Záběhlic. Na jedné z momentek fotografové zaznamenali ženu po pás se brodící přes rozvodněný Botič, která nad hlavou nese igelitku s koťaty. „Je zde instalováno zhruba šedesát panelů s velkoformátovými fotografiemi. Ty byly poskytnuty ze zdrojů agentur, které monitorovaly průběh povodní na území hlavního města,“ popsal náměstek primátora Jiří Vávra.

Povodňová výstava na Kampě (zdroj: ČT24)

Podle vodohospodářů i vedení města se ale protipovodňové zábrany podařilo postavit včas. Uchránilo se tak především historické centrum města. I tak voda na majetku města a radnic napáchala škody za zhruba 2,2 miliardy, ztráty za zhruba dvě miliardy vyčíslili soukromníci. Už nyní je jasné, že se povodeň nejvíc podepsala na vodohospodářské infrastruktuře, jejíž oprava vyjde na 1,1 miliardy korun. Poničené jsou i silnice, cyklostezky, některé památky a zoologická zahrada.

„Stovkám rodin povodeň poškodila či přímo zničila jejich bydlení a naším cílem je pomoci těm nejhůře postiženým,“ uvedl na vernisáži ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. „Budeme přispívat především na nákup vybavení bytů či rekonstrukce domů. V nejtěžších případech, kdy je nutná demolice, chceme přispět na vybudování nového domu,“ doplnil. Doufá proto, že se díky výstavě povodňové konto rozroste o další částky.