Brno OBRAZEM: Poslední momenty války a první chvíle svobody

Brno – Před sedmdesáti lety padla německá obrana Brna a na Zemské sněmovně zavlála československá vlajka. Jaké byly poslední měsíce války a první chvíle svobody města, kde se ještě před válkou hlásila téměř čtvrtina obyvatel k německé národnosti? Podívejte se, jak osudové momenty zachycují fotografie z muzeí a archivů.

61 minut
Speciál ČT24: Osvobození Brna
Zdroj: ČT24

Tep města začal na sklonku války utichat. Rudá armáda se na porážku Němců v Brně připravovala i pravidelným bombardováním. Pumy nepřestaly padat ani v posledních týdnech války, obzvlášť tragický byl nálet 8. dubna 1945. Bombardéry duněly nad městem, ale nikdo jim nevěnoval pozornost. Nebyl ani vyhlášen letecký poplach. V 15:08 centrum města zasypaly malé tříštivé bomby. Nejvíc obětí bylo v parku na Kolišti, kam v době náletu lidé vyrazili na odpolední procházku. Poškození utrpělo mnoho domů včetně hlavního nádraží, brněnské nemocnice U sv. Anny a Úrazové nemocnice.

Kam v Brně dopadaly v letech 1944-1945 pumy prozradí aplikace „Bombardování Brna“.

Po dalších náletech 12. dubna se v moravské metropoli veškerý veřejný život definitivně zastavil. Lidé přestali chodit do zaměstnání, o den později se zavřely školy a město se připravovalo na příchod válečné fronty. Než se Brno dočkalo osvobození, zemřelo při spojeneckých náletech 274 lidí a 333 bylo zraněno.

Konečná ofenziva, která měla Němce v Brně definitivně porazit, přišla 26. dubna. Vojska 2. ukrajinského frontu maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského se už od svítání chystala na brněnských předměstích k závěrečnému úderu na vnitřní město. Trvalo to zhruba dvě a půl hodiny, než na budově Zemského úřadu v centru města zavlála československá vlajka. Kolem poledne se vzdalo i pět set říšských vojáků, kteří drželi pozice na hradě Špilberk. Do večera Sověti osvobodili téměř celé město s výjimkou severní části, kde se fronta zastavila. O pozice na severu Brna a tím i cestu do Prahy se bojovalo až do 9. května, kdy se německá armáda vzdala.

Zpráva o osvobození Brna pronikla ještě 26. dubna do vysílání moskevského rozhlasu. Na počest vítězů a osvobozeného města bylo ten den v Moskvě vypáleno 20 salv z 224 děl. Zásluhu na osvobození Brna měly zmíněné jednotky maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského. Sám Malinovskij se paradoxně do Brna podíval až v roce 1962, kdy už byl sovětským ministrem obrany. Jeho jméno dodnes nese náměstí u Mahenova divadla.

Návštěva československého prezidenta Edvarda Beneše v Brně v květnu 1945 byla důkazem, že válka skutečně skončila a země je svobodná. Beneš ani tak neplánoval návštěvu jihomoravské metropole, spíš šlo o zastávku na jeho cestě z londýnského exilu. Do Československa mířil z Moskvy za postupující frontou Rudé armády. Prezident do Brna dorazil 12. května a zůstal další čtyři dny. Přiměli ho k tomu jeho spolupracovníci, kteří kvůli bezpečnostním rizikům navrhli ještě o pár dní odložit Benešův příjezd do Prahy. Svou roli ale sehrálo i obrovské uvítání, které desítky tisíc Brňanů svému prezidentovi přichystaly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 56 mminutami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 5 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 9 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 9 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
včera v 21:06

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
včera v 14:57
Načítání...