Bořeň je inspirací pro laiky i odbornou veřejnost

Bílina (České středohoří) - Vrch Bořeň nedaleko severočeské Bíliny je místem, které se pyšní hned několika "nej". Je to jeden z největších středoevropských kopců sopečného původu, je to také místo s největším výskytem chráněné rostliny hvězdnice alpské a zároveň jde také o jednu z největších nepískovcových lezeckých oblastí v Česku. Horolezci Bořeň obdivují, na vrchol se však mohou vydat jen ti zkušení. Od roku 1977 je Bořeň národní přírodní rezervací.

Kdo nezdolal vrchol Bořně, ten jako by ani nebyl, říkají lidé bydlící v okolí hory na rozhraní Teplicka a Mostecka. Bořeň vznikl jako sopka. „Po puklině v zemské kůře stoupala nahoru roztavená tavenina, která potom utuhla pod povrchem a vytvořila útvar, který se označuje jako lakolit,“ prohlásil geolog Petr Chvátal z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Na takzvaný lakolit ale začal působit čas, vítr a voda. „Tvrdá odolná hornina znělec vystupovala stále víc nad zemský povrch,“ dodal Petr Chvátal.

Vrch je i domovem pro mnoho ohrožených druhů rostlin a živočichů. „Nachází se zde kriticky ohrožená hvězdnice (nebo také astra) alpská,“ uvedl botanik Jiří Bělohoubek z AOPK ČR. Rostlina se ve volné přírodě v České republice vyskytuje pouze na pěti místech, Bořeň je tím největším. Vedle hvězdnice tu odborníci našli dalších 20 chráněných druhů rostlin. „Bělozářku liliovitou a několik druhů lomikamenu,“ pokračuje botanik Bělohoubek.

3 minuty
Reportáž Ladislava Jakuba
Zdroj: ČT24

Tímto místem se ale nechlubí jen botanici, zoologové tu vypozorovali 92 druhů ptáků, z nichž 22 se řadí mezi zvláště chráněné. „Lze uvést například historicky prokázané hnízdiště výra velkého,“ potvrdil zoolog Roman Vlček z AOPK ČR.Neupírejte svůj zrak jen nad sebe, i na zemi se žije, upozorňují odborníci. Některá zvířata prý zdejší skály milují. „Z těch zajímavějších můžeme uvést užovku hladkou, užovku obojkovou,“ vypočítává Roman Vlček.

Na skály mohou pouze školení

Skály samozřejmě obdivují i horolezci, podle nich se v tomto případě jedná o jednu z největších nepískovcových lezeckých oblastí u nás. Využít ji ale můžou jen ti zkušení. „Horolezci musí být členy Českého horolezeckého svazu. Pokud nejsou a učí se nebo se školí, musí s sebou mít školitele, který členem ČHS je,“ vysvětlil Petr Chvátal.

Bořeň je vidět už z velké dálky, z každé strany ale připomíná něco jiného. Někde lva, někde mamuta, někde hlavu obra. Okolo 539 metrů vysokého vrchu vede i naučná stezka, tu vybudovali studenti gymnázia v Bílině. Ukazuje vznik hory a její rostlinné a živočišné obyvatele. „Příprava trvala zhruba tři čtvrtě roku,“ poznamenala spoluautorka tabulí naučné stezky Bořeň Jana Chladná. Dobytí vrcholu ale stojí za to, ujišťují ti, kteří už zde stanuli. „Na jednu stranu je výhled na České středohoří, na druhé straně je město Bílina a severočeská pánev,“ podotkl geolog Petr Chvátal.

Naučná stezka Bořeň u Bíliny měří tři a půl kilometru, její převýšení je 340 metrů. Vychází z Bíliny a vede Národní přírodní rezervací Bořeň až na vrchol hory. Po cestě turisty seznámí s geologickým vývojem a místní florou i faunou 12 informačních tabulí.

  • Vrch Bořeň nedaleko severočeské Bíliny je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1028/102726.jpg
  • Pohled od Bíliny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1028/102727.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Aktivisté vyvěsili vlajku Palestiny na budovu Prahy 1 a poslali falešnou zprávu

Neznámí aktivisté v noci vyvěsili na radnici Prahy 1 vlajku Palestiny a odstranili izraelskou, kterou tam již dříve umístilo vedení městské části. Pracovníci radnice ráno vlajku sundali, mezitím ale aktivisté rozeslali médiím falešnou tiskovou zprávu podepsanou jménem mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové. Podle ní úřad městské části případ předal policii a připravuje trestní oznámení.
před 1 hhodinou

Stavba D11 může pokračovat, radiace lidi neohrožuje, zjistil SÚJB

Naměřená přírodní radiace ze vzorků elektrárenského popílku ze staveniště D11 na Trutnovsku není důvodem pro další omezení stavby. Zdraví lidí na staveništi neohrožuje. Vyplynulo to z vyjádření zástupců Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zvýšeným hodnotám radioaktivity v některých vzorcích pozastavilo práce v úseku dlouhém asi tři sta metrů minulý týden.
před 4 hhodinami

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 8 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 16 hhodinami

Rozhledna na Velkém Kosíři má jít k zemi, oprava se nevyplatí

Vedení mikroregionu Kosířsko doporučilo zbourat dvanáct let starou rozhlednu na vrchu Velký Kosíř. Od října 2023 je kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Statici ji označili za neschopnou provozu. Její oprava by se nevyplatila. Zastupitelé obcí mikroregionu se přiklonili k demontáži rozhledny, odsouhlasit to budou muset ještě obecní zastupitelstva. Mikroregion pak vypíše soutěž na budoucí podobu vrcholu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
před 19 hhodinami

Slévárna na Táborsku ukončila výrobu, zaměstnanci jsou doma

Kovosvit MAS Foundry v Sezimově Ústí ukončil výrobu, zaměstnanci museli zůstat doma. Jde o slévárnu, poslední část společnosti, která byla v provozu. Zaměstnanci, kterých je zhruba sto dvacet, zatím mzdy dostali. Za květen výplaty pravděpodobně už nedostanou. Společnost nemá peníze na další provoz a neví se, jestli se výroba vůbec ještě rozjede.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Lyžování v Bedřichově ohrožují spekulace developerů

Bedřichov v Jizerských horách hledá řešení, jak zachránit místní skiareál. Dosavadní provozovatel se rozhodl sjezdovky opustit a pozemky prodat. Podle místních podnikatelů, kteří jsou na lyžařích závislí, by areál mohla provozovat obec. Ta na to ale nemá peníze, a tak do hry vstoupili soukromí investoři. Firma Nisseko koupila pozemky na dojezdu sjezdovky Malinovka, které jsou strategické pro fungování celého skiareálu. S obcí je chce směnit za lukrativní a prakticky jediné zastavitelné parcely, které Bedřichovu zbývají a z jejichž prodeje by mohla obec zaplatit potřebné investice. O případu informovali Reportéři ČT.
včera v 11:48
Načítání...