Bobři si postavili hráz na krotké říčce. Nově vzniklé jezero vodohospodáře nepotěšilo

3 minuty
Bobří hráz potrápila vodohospodáře
Zdroj: ČT24

Na říčce Lužná na Osoblažsku si postavili hráz bobři. Do regionu přišli nejspíše ze sousedního Polska. Vodohospodáři se chystají proti zvířatům a jejich dílům zakročit. Naopak ochránci přírody jsou z počínání bobrů nadšeni.

Bobří hráz na říčce Lužná u Slezských Rudoltic je první svého druhu v okrese Bruntál. A Slezské Rudoltice na Osoblažsku mají díky tomu novou přírodní atrakci.

„Asi to potvrzuje fakt, že Osoblažsko je výjimečné svou přírodou a čistotou životního prostředí. Bobr to pochopil a dorazil až k nám,“ sdělil starosta Slezských Rudoltic Lumír Pargač (bez politické příslušnosti).

Bobr je velice pracovitý tvor, umí tahat i dost velké a těžké kusy dřeva. Pokácí si stromy, které mu přijdou vhodné, dokáže si je i nakrátit. Když se podíváme na hráz, pak je vidět, že mu dala hodně práce.
Dagmar Metyšová
zooložka, Agentury ochrany přírody a krajiny

Na stavbu hráze používají bobři dřevo z okolí, kde jsou podle odborníků vidět takzvané okusy. Na Lužné budují hráze, aby zvýšili hloubku vody. To jim umožňuje snadnější transport potravy a také brání promrznutí vody až na dno.

Ve vodě se zvíře cítí bezpečně, v březích si pak buduje nory. Své příbytky si sice staví v zemi, ale vchody procházejí pod vodou. Běžné šelmy jako třeba liška se do nich proto nedostanou. 

Povodí potřebuje ke zbourání hráze povolení

Povodí Odry, správce toku, však chce do biotopu chráněného živočicha zasáhnout. „Zásadně ovlivňuje vodní tok, způsobuje vzdouvání vody a tvorbu zátopové plochy. To je důvod, proč zvažujeme podání žádosti o výjimku, která nám umožní provést ty nejnutnější zásahy,“ objasnila mluvčí podniku Šárka Vlčková. Povodí Odry si však kvůli možnému zbourání bobří hráze musí zažádat o výjimku.

„Ta se posuzuje případ od případu, v rámci správního řízení. V tomto případě to vypadá tak, že převáží zájmy ochrany přírody, neohrožuje to žádné pozemky,“ uvedla Ivona Kneblová za AOPK, podle níž lokalitu považují odborníci za ideální místo pro usídlení bobra v rámci Moravskoslezského kraje.

Jestli bobří hráz v korytu říčky Lužná zůstane, nebo ji Povodí Odry zbourá, bude záležet na rozhodnutí krajského úřadu. 

Bobr evropský je na seznamu zvlášť chráněných živočichů. Nory hloubí na řece Olši, Stonávce i Karvinském potoku. V povodí Moravy se objevuje již od pramenných oblastí toků v Jeseníkách. Ve větší míře se vyskytuje v Litovelském Pomoraví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 1 hhodinou

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 2 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
před 22 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
před 23 hhodinami

Hejtman vyhlásil v okolí Hustopečí stav nebezpečí

V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii cisteren. Opatření umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Benzen podle rybářů zamořil celé jezero u nehody, hromadný úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán.
včeraAktualizovánovčera v 17:11

Zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy bude stát přes osmdesát miliard

Nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou bude stát podle posledních odhadů přes osmdesát miliard korun, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2028.
včeraAktualizovánovčera v 14:48
Načítání...